Kładka Ojca Bernatka to kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca Kazimierz z Podgórzem.

Decyzją rady miasta kładka została nazwana imieniem o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie. Kładka ta ma znaczenie dla wielu zakochanych. Na barierze mostu zapiętych zostało setki kłódek z imionami, datami, czy inicjałami. Z Kładki rozciąga się widok na Wisłę i bulwary, a w okolicy znajduje się wiele ciekawych restauracji, kawiarni i pubów.

Ciekawostki:

  • Kładka, zbudowana według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku rozpiętego pomiędzy istniejącymi przyczółkami mostu Podgórskiego, do którego podwieszone są dwa pomosty (jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów).
  • Stalowy łuk ma długość 145 metrów, natomiast pomosty ok. 130 m.
  • Całość konstrukcji waży ponad 700 ton, a koszt jej budowy to ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych.
  • Powstanie kładki przyczyniło się do ożywienia kulturalnego, towarzyskiego i turystycznego prowadzących do niej ulic po obu stronach rzeki, a także przyległej części bulwarów wiślanych.
Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij