Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

5 największych atrakcji krakowskiego Kazimierza

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 5 największych atrakcji krakowskiego Kazimierza
30 sie 2017

5 największych atrakcji krakowskiego Kazimierza

Kraków to wyjątkowy i obowiązkowy punkt odwiedzin w południowej części Polski. W jego granicach znajduje się jednak jedno takie miejsce, które czyni je jeszcze bardziej magicznym. Niegdyś samodzielne miasto na wyspie, następnie dzielnica żydowska, a obecnie część Krakowa będąca ważnym centrum jego życia kulturalnego. Kazimierz – bo o nim mowa – i jego największe atrakcje zachwycą niejednego turystę!

1 # Plac Nowy

Plac Nowy to plac targowy Kazimierza, potocznie zwany Placem Żydowskim. Jest niezwykle charakterystycznym punktem dzielnicy ze względu na okrągły budynek znajdujący się już od ponad wieku w samym jego centrum. Na co dzień pawilon służy handlowcom i pełen jest małych obiektów gastronomicznych, sprzedających głównie sławne zapiekanki. Dach “okrąglaka” okresowo zamienia się też w scenę, gdzie odbywają się różnego rodzaju koncerty.

2 # Stara Synagoga 

Obok innych cennych zabytków żydowskiej architektury w Krakowie, Stara Synagoga jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych znajdujących się w Europie. Obecnie w Starej Synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Sam budynek powstał prawdopodobnie na początku XV wieku. Do 1939 roku synagoga była głównym ośrodkiem zarówno religijnym, kulturalnym, socjalnym i organizacyjnym krakowskiej gminy żydowskiej. 

3 # Nowy cmentarz żydowski

Ulice krakowskiego Kazimierza – jak przystało na bardzo ważne miejsce w historii – przepełnione są zabytkami związanymi z istniejącym tu dziesiątki lat temu żydowskim miastem. Jednym z nich jest właśnie Cmentarz Nowy powstały w 1800 roku. Miejsce to zasługuje na uwagę zwłaszcza dlatego, że jest jednym z bardzo niewielu czynnych nadal nekropolii wyznawców judaizmu w Polsce. Spacerując wśród rzędów macew żydowskich, można zauważyć, że niektóre z nich znajdują się tu dopiero od kilku lat.

4 # Skałka

Trasa zabytków żydowskich to jedna z dwóch polecanych turystom zwiedzającym Kazimierz. Druga jest częścią tzw. Krakowskiego Szlaku Świętych złożonego z dziewiętnastu kościołów, w których znajdują się groby zasłużonych Polaków. W skład szlaku wchodzi kompleks sakralny z kościołem św. Michała Archanioła, św. Stanisława i klasztorem Paulinów, potocznie zwanym Skałką. To tu w krypcie spoczywa m.in. Jan Długosz, Jacek Malczewski czy Czesław Miłosz. 

5 # Muzeum Galicja

Muzeum otwarte w 2004 roku w budynku przedwojennego młyna, uznawane jest za szczególne miejsce krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Jego zadaniem jest przede wszystkim ocalenie od zapomnienia i uznanie dziedzictwa ponad 800-letniej żydowskiej przeszłości na terenie dawnej Galicji. Znajdujące się tu ekspozycje to blisko 920 metrów kwadratowych woluminów i prezentacji fotograficznych. Okresowo organizowane są tu również wystawy, spotkania autorskie czy warsztaty. 

- - - - -

Krakowski Kazimierz, obok Starego Miasta i Wawelu, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To chyba najważniejszy powód ku temu, aby przy następnej wizycie w stolicy Małopolski, odwiedzić jego najważniejsze zabytki i zakochać się w kameralnych uliczkach o wyjątkowym klimacie.  

- - - - -

baner_kraków plus

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij