Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

5 największych atrakcji krakowskiego Kazimierza

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. 5 największych atrakcji krakowskiego Kazimierza
30 Aug 2017

5 największych atrakcji krakowskiego Kazimierza

Kraków to wyjątkowy i obowiązkowy punkt odwiedzin w południowej części Polski. W jego granicach znajduje się jednak jedno takie miejsce, które czyni je jeszcze bardziej magicznym. Niegdyś samodzielne miasto na wyspie, następnie dzielnica żydowska, a obecnie część Krakowa będąca ważnym centrum jego życia kulturalnego. Kazimierz – bo o nim mowa – i jego największe atrakcje zachwycą niejednego turystę!

1 # Plac Nowy

Plac Nowy to plac targowy Kazimierza, potocznie zwany Placem Żydowskim. Jest niezwykle charakterystycznym punktem dzielnicy ze względu na okrągły budynek znajdujący się już od ponad wieku w samym jego centrum. Na co dzień pawilon służy handlowcom i pełen jest małych obiektów gastronomicznych, sprzedających głównie sławne zapiekanki. Dach “okrąglaka” okresowo zamienia się też w scenę, gdzie odbywają się różnego rodzaju koncerty.

2 # Stara Synagoga 

Obok innych cennych zabytków żydowskiej architektury w Krakowie, Stara Synagoga jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych znajdujących się w Europie. Obecnie w Starej Synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Sam budynek powstał prawdopodobnie na początku XV wieku. Do 1939 roku synagoga była głównym ośrodkiem zarówno religijnym, kulturalnym, socjalnym i organizacyjnym krakowskiej gminy żydowskiej. 

3 # Nowy cmentarz żydowski

Ulice krakowskiego Kazimierza – jak przystało na bardzo ważne miejsce w historii – przepełnione są zabytkami związanymi z istniejącym tu dziesiątki lat temu żydowskim miastem. Jednym z nich jest właśnie Cmentarz Nowy powstały w 1800 roku. Miejsce to zasługuje na uwagę zwłaszcza dlatego, że jest jednym z bardzo niewielu czynnych nadal nekropolii wyznawców judaizmu w Polsce. Spacerując wśród rzędów macew żydowskich, można zauważyć, że niektóre z nich znajdują się tu dopiero od kilku lat.

4 # Skałka

Trasa zabytków żydowskich to jedna z dwóch polecanych turystom zwiedzającym Kazimierz. Druga jest częścią tzw. Krakowskiego Szlaku Świętych złożonego z dziewiętnastu kościołów, w których znajdują się groby zasłużonych Polaków. W skład szlaku wchodzi kompleks sakralny z kościołem św. Michała Archanioła, św. Stanisława i klasztorem Paulinów, potocznie zwanym Skałką. To tu w krypcie spoczywa m.in. Jan Długosz, Jacek Malczewski czy Czesław Miłosz. 

5 # Muzeum Galicja

Muzeum otwarte w 2004 roku w budynku przedwojennego młyna, uznawane jest za szczególne miejsce krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Jego zadaniem jest przede wszystkim ocalenie od zapomnienia i uznanie dziedzictwa ponad 800-letniej żydowskiej przeszłości na terenie dawnej Galicji. Znajdujące się tu ekspozycje to blisko 920 metrów kwadratowych woluminów i prezentacji fotograficznych. Okresowo organizowane są tu również wystawy, spotkania autorskie czy warsztaty. 

- - - - -

Krakowski Kazimierz, obok Starego Miasta i Wawelu, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To chyba najważniejszy powód ku temu, aby przy następnej wizycie w stolicy Małopolski, odwiedzić jego najważniejsze zabytki i zakochać się w kameralnych uliczkach o wyjątkowym klimacie.  

- - - - -

baner_kraków plus

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close