Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Na gruzach zamku, czyli krótka historia lokalizacji Q Hotel Grand Cru Gdańsk

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Na gruzach zamku, czyli krótka historia lokalizacji Q Hotel Grand Cru Gdańsk
16 maj 2019

Na gruzach zamku, czyli krótka historia lokalizacji Q Hotel Grand Cru Gdańsk

Historia lubi zaskakiwać! Nie sposób się z tym nie zgodzić, skoro nieustannie na światło dzienne wychodzą nowe fakty na temat różnych wydarzeń z przeszłości. Poruszając się po tej tematyce, weźmiemy sobie pod lupę jeden z naszych obiektów, a mianowicie Q Hotel Grand Cru Gdańsk, który jest zlokalizowany na terenach, gdzie niegdyś mieścił się zamek krzyżacki. Cofnijmy się w czasie, by dowiedzieć się więcej na temat kawałka historii, który czyni nasz obiekt jeszcze bardziej wyjątkowym.

 

Rzeź Gdańska i jej konsekwencje

Nie każdy o tym wie, ale rok 1308 przeszedł do historii jako data rzezi Gdańska, w której przyjmuje się, iż zginęło więcej niż kilkuset gdańszczan. Wydarzenie to zrodziło szereg następstw, które doprowadziły do przejęcia przez krzyżaków kontroli nad grodem warownym. Mimo że miało to trwać jedynie rok, Krzyżacy zostali w Gdańsku na… 145 lat i 3 miesiące.

Z ogrodu warownego w… zamek krzyżacki

Z uwagi na taki obrót spraw, Zakon Krzyżacki podjął decyzję, by w miejscu ogrodu warownego wybudować zamek. Usytuowano go na lewym brzegu Motławy u jej ujścia do Wisły pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Sukienniczą, Grodzką, Czopową oraz Rycerską.

Wracając jednak do tematu samego zamku, warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie należał on do największych. Wynikało to z atmosfery panującej w mieście. Nie da się ukryć – Krzyżacy nie cieszyli się sympatią gdańszczan, dlatego utrzymanie zamku mogło być dla nich kłopotliwe. Co ciekawe, wartownię otaczała woda. Z jednej strony chroniła ją Motława, a z pozostałych fosa. Centralnym elementem zamku był czworoboczny dom konwentualny wyposażony w narożne wieżyczki oraz potężną wieżę. W jego obrębie funkcjonowały pomieszczenia takie jak m.in.: komora przy kuchni komtura, kuchnia, łaźnia, piwnica, piekarnia, zbrojownia, dormitoria, kościół z biblioteką i wiele innych. Od północy i zachodu roztaczało się obszerne podzamcze.

Zamek w Gdańsku był siedzibą krzyżackiego komtura, a ponadto stanowił ważny punkt administracyjny i militarny. Miejsce to było również architektonicznym symbolem potęgi Zakonu, mającym przypominać gdańskiemu patrycjatowi i zagranicznym kupcom o krzyżackich rządach.

Sukcesy zakonników nie trwały jednak w nieskończoność. W 1454 roku wybuchło powstanie antykrzyżackie, w wyniku którego gdańszczanie rozebrali tę potęgę. Dlaczego? Mieszkańcom zależało na tym, by zniszczyć niewygodny symbol oraz zlikwidować warownię, która w przyszłości mogła zagrażać interesom miasta.

Stan obecny, czyli pozostałości oraz… wyjątkowy Q Hotel Grand Cru Gdańsk

Dziś, o dawnej obecności zamku w Gdańsku świadczy jedynie wycinek zewnętrznego muru obronnego, baszty z otaczającego zamek pasa fortyfikacyjnego, a także znajdująca się nieopodal Baszta Łabędź. Baszta Łabędź została zniszczona, a później odbudowana i podwyższona o jedną kondygnację, dzięki czemu weszła w skład murów obronnych Głównego Miasta. Pozostałości zamku znajdują się przy ul. Wartkiej, a teren ten jest znany jako Zamczysko.

Kiedyś zamek krzyżacki, a dzisiaj Q Hotel Grand Cru Gdańsk. Przechadzając się korytarzami naszego obiektu, wypoczywając w klimatycznych pokojach czy stołując się w eleganckiej restauracji Grand Cru, warto pamiętać o bogatej historii lokalizacji obiektu, która czyni pobyt w hotelu jeszcze bardziej wyjątkowym.

Q Hotel Grand Cru Gdańsk to miejsce przesiąknięte wyjątkowymi historiami. Niezapomniany klimat i oraz znakomita atmosfera pełna luksusu, to jednak nie wszystko, czego możesz doświadczyć w tym mieście. Jeśli chcesz poznać więcej uroków stolicy Trójmiasta zainspiruj się artykułem co warto zwiedzić i zobaczyć w Gdańsku!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij