Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

6 miejsc, które sprawią, że pokochasz krakowską Nową Hutę

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 6 miejsc, które sprawią, że pokochasz krakowską Nową Hutę
17 sie 2018

6 miejsc, które sprawią, że pokochasz krakowską Nową Hutę

Przez mieszkańców Krakowa Nowa Huta często nazywana jest najniebezpieczniejsza dzielnicą miasta, a wiele osób uważa, że nie ma tu nic oprócz odrapanych, szarych blokowisk. Czy rzeczywiście Nowa Huta jest taka straszna i nie ma w niej nic do robienia? Dementujemy te plotki i mamy dla Ciebie listę 7 miejsc, które sprawią, że zakochasz się w tej dzielnicy.

#1 Plac Centralny

To Serce Nowej Huty i jednocześnie najlepsze miejsce aby rozpocząć zwiedzanie tej unikatowej dzielnicy Krakowa. Stojąc pośrodku Placu Centralnego możesz zauważyć, że to miasto jest znakomicie zorganizowane. Układ Placu został dokładnie przemyślany i służy mieszkańcom po dzień dzisiejszy. Jeśli chcesz poczuć klimat dawnej Huty, koniecznie zajrzyj do znajdujących się przy Placu Centralnym lokali, m.in. do sklepu Cepelia i księgarni Skarbnica. W czasie przeniesiesz się też dzięki restauracji Stylowa przy alei Róż, która jest jednym z najstarszych wciąż pracujących lokali gastronomicznych w Hucie. Choć dzisiaj być może trudno w to uwierzyć, kiedyś była najbardziej reprezentacyjnym lokalem w dzielnicy.

#2 Aleja Róż

Aleja Róż to miejsce poświęcone Włodzimierzowi Leninowi. To tutaj, w latach 70. XX wieku, stanął siedmiotonowy pomnik komunistycznego przywódcy. Pomnik stał się przedmiotem wielu drwin i ataków, a w 1979 roku podłożono nawet pod niego ładunek wybuchowy, który miał zburzyć symbol „braterskiej przyjaźni polsko-radzieckiej”, jednak tylko delikatnie go uszkodził. Ostatecznie usunięto pomnik 10 grudnia 1989 roku. Dziś postument można podziwiać w miasteczku osobliwości pod Sztokholmem, a Aleja Róż stała się przyjemnym deptakiem, idealnym na niedzielny spacer.

#3 Zalew Nowohucki

To ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Nowej Huty. To tutaj przychodzą oni odpocząć, pospacerować, pobiegać, pojeździć rowerem, czy pograć w piłkę. Tereny zalewu nowohuckiego i otaczający go park, zostały oddane do użytku w latach 50., a na początku XXI wieku odremontowano. Zajmują obszar aż ok. 17 ha i zaprzeczają mylnym stwierdzeniom, że Huta to szara i betonowa dzielnica. A to jeszcze nie koniec zieleni w tym miejscu.

#4 Kopiec Wandy

To najstarszy kopiec w Krakowie z ok. VII – VIII wieku. Powstał prawdopodobnie ok. VIII w. n.e. i ma stanowić mogiłę legendarnej Wandy, córki księcia Kraka. Na szczycie kopca znajduje się marmurowy pomnik orła w koronie projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”. Wejdź na kopiec i zobacz piękną, zieloną panoramę Nowej Huty.

#5 Muzeum PRL-u

W socrealistycznej architekturze budynku dawnego Kina Światowid mieści się  Muzeum PRL-u. Znajdziesz tu ciekawe wystawy, liczne akcje, wydarzenia i prezentacje, które nie tylko zmienią Twoje postrzeganie Nowej Huty, ale też poszerzę wiedzę jeśli chodzi o PRL i komunistyczny Kraków. To naprawdę wyjątkowe i unikatowe miejscem w tej dzielnicy.

#6 Arka Pana

Kościół nazywany jest Arką Pana ze względu na swój specyficzny kształt, a w środku znajduje się 8-metrowy krucyfiks, dzieło Bronisława Chromego. W 1977 roku kościół konsekrował kardynał Karol Wojtyła. To prawdziwy symbol Nowej Huty, nie tylko ze względu na swój charakterystyczny wygląd, ale też jego rolę w walce o wiarę i wolność. Tutaj w latach 80-tych odbywały się wielkie manifestacje i walki z milicją obywatelską i ZOMO. Koniecznie wejdź do kościoła i pozuj jego niezwykłą atmosferę.

To z pewnością nie wszystkie rzeczy, które musisz zobaczyć w Nowej Hucie, ale gwarantujemy Ci, że dzięki nim poczujesz unikatowy klimat dzielnicy i całkowicie się w niej zakochasz. Cieszymy się, że ta największa krakowska dzielnica coraz częściej wychodzi z cienia i pokazuje jak wiele ma do zaoferowania.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij