Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

6 rzeczy, które zachwycą Cię w krakowskim Podgórzu

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 6 rzeczy, które zachwycą Cię w krakowskim Podgórzu
10 mar 2022

6 rzeczy, które zachwycą Cię w krakowskim Podgórzu

Podgórze to jedna z tych dzielnic Krakowa, która pomimo swojego niepodważalnego uroku, wciąż nie jest zbyt popularnym kierunkiem wycieczek. Zabytki dzielnicy XIII często przegrywają z takimi klasykami jak Kościół Mariacki czy Wawel, co nie oznacza, że wizyta na Pogórzu jest mniej wartościowa niż zwiedzanie Starego Miasta czy Kazimierza! Co warto zobaczyć na Podgórzu w Krakowie? Sprawdźmy!

 

Atrakcje Podgórza w Krakowie

Kraków obfituje w różnego rodzaju atrakcje. Można je znaleźć oczywiście także na Podgórzu, które wabi swoim urokiem turystów i mieszkańców. Oto 6 miejsc, które koniecznie warto tam odwiedzić!

#1 Kładka Bernatka

Swoją wizytę na Podgórzu rozpocznij przekraczając Wisłę przez Kładkę Ojca Bernatka, która łączy tę dzielnicę z krakowskim Kazimierzem. Warto przystanąć na niej na chwilę, żeby zobaczyć rozpościerający się z niej widok. Zobaczysz m.in. łuk największej w Polsce rzeki, zardzewiały budynek Cricoteki i historyczne zabudowania obydwu dzielnic. Zaraz za mostkiem, w wąskiej uliczce Kazimierza Brodzińskiego, znajdziesz kilka uroczych kawiarenek i restauracji, w których warto zatrzymać się na wyśmienitą kawę i deser.

#2 Kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim

Kolejna atrakcja na Podgórzu w Krakowie to Kościół św. Józefa. To zachwycająca budowla, którą możesz zobaczyć odwiedzając Rynek Podgórski. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to świątynia wybudowana w średniowieczu, tak naprawdę reprezentuje styl neogotycki i powstała dopiero w latach na początku XX wieku! Odwiedzając to miejsce, wśród figur zdobiących fasadę kościoła, spróbuj znaleźć postać Jana Pawła II. 

#3 Park Bednarskiego i zabytkowe wille

Kiedy zwiedzisz wnętrze kościoła, udaj się jedną z uliczek wiodących do góry, a dotrzesz do Parku Bednarskiego. Po drodze miniesz kilka historycznych willi z XIX i XX wieku, którym warto przyjrzeć się z bliska. Sam park to doskonałe miejsce do odpoczynku, ale także świetny punkt obserwacyjny! Stojąc w odpowiednim miejscu, zobaczysz uroczy widoczek – stalowy most Józefa Piłsudskiego, a za nim zamek na Wawelu.

#4  Kościół, fort i stary cmentarz

Wyjdź z parku jego wschodnim wyjściem, od strony ulicy Lassoty, a po kilku minutach spaceru zobaczysz kolejno: niewielki kościół św. Benedykta, Fort 31 Benedykt oraz Stary Cmentarz Podgórski. W tym miejscu pochowanych zostało wiele zasłużonych dla tej dzielnicy osób – m.in. uczestnik powstania krakowskiego Edward Dembowski oraz Wojciech Bednarski, założyciel parku, który już odwiedziłeś. Te okolice to także doskonały punkt widokowy, z którego możesz zobaczyć pobliski kopiec Kraka.

#5 Fragment muru krakowskiego Getta 

Wyjdź z cmentarza i udaj się w dół ulicą Limanowskiego, która przechodzi płynnie w ulicę Lwowską. Będąc na tej drugiej, dobrze się rozejrzyj. Po Twojej lewej stronie znajduje się zachowany fragment muru byłego Getta, w którym w latach 1941-1943 żyło ok. 17 tysięcy Żydów. Na fasadzie budynku stojącego przy ulicy Lwowskiej 15a znajdziesz tablicę upamiętniającą te wydarzenia. Zapoznaj się z nią, bo za chwile przydadzą Ci się zawarte na niej informacje.

#6 Plac Bohaterów Getta i niezwykły pomnik

Idź przed siebie i wyjdź na drugim końcu ulicy Lwowskiej, a znajdziesz się na Placu Bohaterów Getta. W tym miejscu znajduje się niezwykły pomnik – ponad 30 wykonanych z żeliwa i brązu krzeseł. Jest to artystyczne przedstawienie wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, krakowskiego aptekarza i jedynego „aryjskiego” mieszkańca zamkniętej części miasta. W czasie wysiedlenia Getta widział on stojące na placu meble, które pozostały tam po akcji opróżniania żydowskich kamienic. Żeliwne meble przypominają o tych wydarzeniach, ale jednocześnie są małą architekturą, której można używać podczas odpoczynku.

Wiesz już, co zobaczyć na krakowskim Podgórzu. Koniecznie sprawdź też, co robić w Krakowie zimą i zainspiruj się nie tylko na lato.

- - - - - -

Podgórze to niezwykła dzielnica, której warto poświęcić przynajmniej 3 godziny spaceru. W tym czasie zobaczysz wszystkie wymienione przez nas zabytki, ale z pewnością znajdziesz też inne fascynujące miejsca, w których warto spędzić trochę więcej czasu. Po zakończonej wycieczce odwiedź naszego Facebooka i koniecznie daj nam znać, które miejsce w Podgórzu spodobało Ci się najbardziej!

- - - - - 

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij