Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

5 najciekawszych budynków, które musisz zobaczyć w Katowicach

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 5 najciekawszych budynków, które musisz zobaczyć w Katowicach
06 lip 2018

5 najciekawszych budynków, które musisz zobaczyć w Katowicach

Katowice to młode, 153-letnie miasto, ale pod względem architektury niejedna dużo starsza metropolia może mu pozazdrościć. Znajduje się między innymi pierwszy w Polsce wieżowiec, cała modernistyczna dzielnica, czy zjawiskowy Spodek. Zobacz jakie budynki koniecznie musisz zobaczyć, by poczuć ten niezwykły klimat stolicy Śląska.

#1 Spodek

Wspomniany już Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa w kształcie latającego talerza to najbardziej rozpoznawalny obiekt miasta. Otwarto go 9 maja 1971 roku, a nazwę wymyślili sami mieszkańcy w ogłoszonym wtedy konkursie. Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity, czyli przestrzennej kratownicy. Zbudowano ją z naprężonych stalowych lin,  pomiędzy którymi stoją sztywne łupki. Budynek swój specyficzny wygląd zawdzięcza temu, że miał być połączeniem hali sportowej i hali widowiskowej, co wiąże się z różnymi schematami widowni -  pierwszy preferuje układ centralny areny, drugi układ kierunkowy. Jeśli będziesz spacerować po Katowicach, koniecznie udaj się w okolice alei Korfantego 35 i zobacz ten wyjątkowy budynek.

#2 Modernistyczne Katowice

Katowice to jedno z niewielu miast w Polsce, w którym zachowało się tak dużo budynków z okresu międzywojnia, dlatego nazywane są polską stolicą moderny. Aby zobaczyć to oblicze miasta, wystarczy z dworca kolejowego przejść na południową stronę śródmieścia, która prawie w całości została wybudowana w przeciągu kilkunastu lat międzywojnia, a kamienice w tym rejonie były zamieszkane przez urzędników, adwokatów i inżynierów. Najciekawsza jest ulica Curie-Skłodowskiej i jej najbliższe okolice, prawie w całości zabudowana funkcjonalistycznymi obiektami z lat 30. Koniecznie zobacz tzw. dom dr Kazimierza Wędlikowskiego przy ulicy PCK 10 z lat 1937-38. To jedna z lepiej zachowanych kamienic w tym rejonie.

#3 Nikiszowiec

Nikiszowiec to najpiękniejsze osiedle robotnicze w Polsce, które swoją gęstą zabudową przypomina miasteczka na południu Europy. Zastaniesz tu magiczne ciasne, wybrukowane uliczki oraz centralny mały plac z kościołem, otoczony arkadowymi podcieniami. Nikiszowiec powstał w latach 1908-1924 i od wielu lat inspiruje malarzy i filmowców. Ta unikatowa architektura stały się plenerem dla filmów: Kazimierza Kutza, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzycy, Lecha Majewskiego i Janusza Kidawy, ale koniecznie zobacz ją na własne oczy.

#4 Akademia Muzyczna

Pod koniec 2007 roku w Katowicach otwarto nową, jedyną w Polsce, całkowicie drewnianą salę koncertową. Jest ona częścią rozbudowy ponad stuletniego gmachu Akademii Muzycznej i za sprawą swojego kubicznego kształtu niesamowicie komponuje się za starym, neogotyckim budynkiem uczelni. Jedyną ekstrawagancją jest tutaj motyw wysuniętych nieco przed lico cegieł, które wyglądają niczym poruszone klawisze fortepianu. Nową część Akademii od starej oddziela całkowicie przeszklone atrium, gdzie znajduje się bar kawowy i gaj bambusowy. Warto wybrać się tu na kawę i podziwiać ten unikatowy budynek.

#5 Katowicki drapacz chmur

Katowice są też pionierem w zakresie wieżowców. W 1932 roku przy skrzyżowaniu ulic Żwirki-Wigury i Skłodowskiej-Curie oddano do użytku najwyższy wówczas budynek w Polsce. Liczy on 49,4 metry wysokości i ma 14 kondygnacji nadziemnych oraz dwie podziemne. Katowicki wieżowiec jest skrajnie funkcjonalistyczny, nie znajdziesz na nim żadnych ozdób. Luksusowe mieszkania były przeznaczone dla pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Izby skarbowej, a po wojnie wprowadzili się tu również artyści m.in. pracownicy teatru Śląskiego, Gustaw Holubek, czy Kazimierz Kutz.

Jak widzisz, Katowice to niesamowite miasto, w którym czeka na Ciebie wiele niespodzianek. Gdy tu będziesz, koniecznie wybierz się na spacer, zobacz perełki światowej architektury i sam odkryj jeszcze wiele unikatowych budynków, które skrywa stolica Górnego Śląska.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij