Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

3 najciekawsze dzielnice Katowic

 1. Odkryj możliwości Q Hotel
 2. 3 najciekawsze dzielnice Katowic
15 lut 2018

3 najciekawsze dzielnice Katowic

Wydaje Ci się, że Katowice to szare, nieciekawe miasto? Nic bardziej mylnego! Tym artykułem udowodnimy Ci, że w stolicy Górnego Śląska jest co zwiedzać. Poznaj 3 najciekawsze dzielnice Katowic i już dziś zaplanuj swoją wycieczkę do tego fascynującego miasta.

 

#1 Janów-Nikiszowiec

Ta dzielnica to miejsce unikalne, emanujące niepowtarzalną atmosferą. Do Katowic została dołączona dopiero w 1960 roku, a na tle innych dzielnic wyróżnia się niepowtarzalną zabudową mieszkaniową. Odwiedzając Nikiszowiec możesz zobaczyć prawdziwe familoki i typowy wystrój śląskich okien, a także zwiedzić wciąż działającą kopalnię węgla kamiennego „Wieczorek”.

Dzielnica Janów-Nikiszowiec to także miejsce życia i twórczego wysiłku artystów związanych z Grupą Janowską, która działała w Janowie Śląskim od 1946 roku. Prace malarzy-amatorów przedstawiały przede wszystkim śląską rzeczywistość obrazowaną poprzez łączenie elementów tradycyjnych, okultystycznych, religijnych i fantastycznych.

W dzielnicy Janów-Nikiszowiec zobacz:

 • typową śląską architekturę i familoki na osiedlu robotniczym Nikiszowiec,
 • szyb „Pułaski” należący do kopalni „Wieczorek”,
 • obrazy Teofila Ociepki, Ewalda Gawlika i innych artystów Grupy Janowskiej.

#2 Giszowiec

Ta południowo-wschodnia dzielnica Katowic została zbudowana jako podręcznikowy przykład miasta-ogrodu. Giszowiec, będący początkowo niewielką osadą pod panowaniem niemieckiego szlachcica, na początku XX wieku przerodziła się w osiedle pracownicze dla osób zatrudnionych w znaczącym węglowym koncernie. Zaprojektowane przez Emila i Georga Zillmannów osiedle było inspirowane projektami Ebenezera Howarda – angielskiego urbanisty, który zapoczątkował modę na miasta-ogrody. 

Budowa osiedla wymagała wykarczowania części giszowieckiego lasu, jednak zrobiono to z rozmysłem. Część drzew pozostawiono w nienaruszonym stanie, tak aby osiedle miało wiejski charakter. Mieszkańcy zamieszkiwali niskie, dwukondygnacyjne domy zbudowane na podobieństwo dolnośląskich wiejskich chat, ciesząc się własnym ogródkiem, dwoma szkołami, łaźnią dla kobiet i dzieci oraz piękną willą dyrektora koncernu. Od tamtej pory Giszowiec bardzo się zmienił, jednak do dnia dzisiejszego możemy znaleźć w nim niejeden budynek świadczący o jego węglowej historii.

Będąc w Giszowcu:

 • zjedz obiad w starej gospodzie,
 • znajdź 6 willi w stylu amerykańskim,
 • czerp inspirację z otaczającej Cię natury.

#3 Ligota-Panewniki

Ligota-Panewniki to jedna z tych dzielnic Katowic, w których naprawdę chce się mieszkać. Nie bez powodu! Ligota jest samowystarczalna, oferuje swoim mieszkańców wszystko, czego mogą potrzebować, a ponadto jest niezwykle różnorodna architektonicznie, przez co bardzo atrakcyjna również dla turystów.

Jeżeli jesteś fanem tzw. urban exploration, Katowice powinny stać się kierunkiem Twojej następnej wyprawy. Zwiedzając Ligotę odnajdź tajemniczą willę i żelbetową altanę, którą zbudowano specjalnie dla Nikity Chruszczowa. Ten radziecki polityk odwiedził Katowice w 1959 roku, jednak z powodu zamachu w Sosnowcu do willi nigdy nie dotarł. Kilkukrotnie przebudowana, przez jakiś czas wykorzystywana jako klinika Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dziś jest niemym, zapomnianym świadkiem poprzedniego systemu.

W Ligocie-Panewnikach:

 • zostań fanem eksploracji miejskiej,
 • znajdź opuszczoną willę Chruszczowa,
 • poznaj różnorodność architektury Katowic.

- - - - - - -

Katowice to nie tylko tętniące życiem, przemysłowe miasto o industrialnym charakterze, które skutecznie zmienia swoje oblicze i kandyduje do miana kolejnej stolicy kultury w naszym kraju. To także miejsce, w którym drzemią fascynujące historie, schowane gdzieś daleko od Śródmieścia. Zachęcamy Cię do tego, abyś poznał ich jak najwięcej już podczas kolejnej wizyty w Katowicach. 

- - - - - - 

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij