Barbakan, który bywa także nazywany Rondlem to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa.

Znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami - okrągłymi i sześciobocznymi ułożonymi naprzemiennie względem siebie. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona. Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.

Barbakan:

  • Powstał w samym końcu wieku XV (1498-1499) i był najmocniejszym elementem rozbudowywanych przez wieki fortyfikacji miasta Krakowa.
  • Barbakan był położony przy tzw. Drodze Królewskiej. Biegła ona od Kolegiaty św. Floriana, przez Barbakan, Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynkiem Głównym koło kościoła Mariackiego, ulicami Grodzką, Senacką, Kanoniczą, aż na Wawel.
  • Tędy ciągnęły pochody koronacyjne i kondukty pogrzebowe monarchów polskich, tędy kroczyli ważni dyplomaci europejscy, członkowie rodziny królewskiej.

Adres:
Basztowa, 30-547 Kraków.

Godziny otwarcia:
Sezon letni: poniedziałek - niedziela: 10:30-18:00 
Sezon zimowy: zamknięte.

Cennik: 
Bilet ulgowy: 7 zł
Bilet normalny: 9 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/barbakan

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij