Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Zabytki Krakowa, które warto odwiedzić

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Zabytki Krakowa, które warto odwiedzić
29 cze 2022

Zabytki Krakowa, które warto odwiedzić

Wybierasz się po raz pierwszy do Krakowa i nie wiesz, od czego zacząć zwiedzanie? Jakie zabytki są najbardziej godne uwagi, szczególnie jeśli musisz wybrać tylko kilka pozycji na krótki pobyt w mieście królów polskich? Z naszym poradnikiem każda wycieczka po Krakowie będzie czystą przyjemnością.

Najpiękniejsze zabytki Krakowa

W przypadku Krakowa śmiało można powiedzieć, że popularność niektórych zabytków zwyczajnie nie dziwi - najbardziej znane i doceniane symbole miasta to prawdziwe skarby historii oraz architektury sakralnej i świeckiej. Dlatego też sugerujemy, by swoją przygodę ze stolicą Małopolski rozpocząć w samym sercu miasta - na Rynku Głównym.

Kościół Mariacki, czyli Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

To bez dwóch zdań najsłynniejszy kościół w Krakowie, a może nawet w całej Polsce. Jest spektakularny zarówno z zewnątrz, jak i od środka, a do tego owiany wieloma legendami. Warto wstąpić do niego, aby obejrzeć z bliska ołtarz Wita Stwosza oraz naścienne malowidła autorstwa słynnych polskich malarzy, takich jak Jan Matejko, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański. Możesz też udać się na wieżę (tzw. Hejnalicę) i choć trzeba wejść na nią po długich, krętych, stromych schodach - zdecydowanie warto. 

Sukiennice

Sukiennice to wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego budynek służący dawniej jako centrum krakowskiego handlu. Czemu zawdzięczają swoją nazwę? Pochodzi ona od sukna, którym powszechnie handlowano na ich terenie, bardzo chętnie sprowadzanego zza zachodniej granicy, przede wszystkim z Flandrii. Warto też wstąpić do znajdującej się na piętrze Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, gdzie w kilku pomieszczeniach umiezsczono dzieła najznakomitszych polskich (przede wszystkim krakowskich) artystów, a największym skarbem wydaje się być Hołd Pruski Jana Matejki.

Wieża Ratuszowa

Choć Kraków nie posiada już kompletnego budynku ratusza na Rynku Głównym, na uwagę zasługuje jedyna jego część, która się ostała, czyli Wieża Ratuszowa. Co ciekawe, ratusz nie został zniszczony w wyniku wojny czy warunków atmosferycznych - o jego rozbiórce zadecydowała źle przeprowadzona konserwacja i nieudany remont. Świetność dawnego Ratusza można podziwiać, oglądając 70-metrową Wieżę Ratuszową z oddziałem Muzeum Miasta Krakowa. Można także wejść na jej szczyt i przyjrzeć się płycie Rynku z góry.

Dawne budowle obronne - Barbakan, Brama Floriańska oraz mury miejskie

Po odejściu nieco od Rynku Głównego, najlepiej ulicą Floriańską, można przystąpić do zwiedzania dawnych krakowskich budowli obronnych. Brama Floriańska, a tuż za nią Barbakan, nie wymagają długich godzin zwiedzania, a zdecydowanie są krakowskim zabytkiem wartym uwagi. Później można pozwolić sobie na spokojny spacer plantami wzdłuż dawnych murów miejskich, których śladem biegnie dziś największy teren zielony na Starym Mieście.

Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra Wawelska

Zamek Królewski na Wawelu to miejsce, które zasługuje na cały dzień zwiedzania - dawna siedziba królów polskich, pełna sekretów, sztuki i historii, przez stulecia symbol kultury i potęgi Rzeczpospolitej. Warto wykupić bilety na zwiedzanie komnat Zamku Królewskiego (najlepiej z przewodnikiem, chociażby w formie audio) i zanurzyć się w magii ściennych arrasów, królewskich pościeli oraz srebrnych zastaw. Zachęcamy też do odwiedzenia zamkowego dziedzińca (wejście jest darmowe) oraz okolicznych ogrodów. Po wszystkim można udać się na przykład do Jamy Smoka Wawelskiego albo na Bulwary Wiślane.

Kopiec Krakusa

Na zwieńczenie przygody z Krakowem warto udać się na jeden z punktów widokowych. Obserwowanie zachodzącego słońca z Kopca Krakusa (lub Kraka) to jedna z największych przyjemności, jakie może zafundować Ci Kraków. W sezonie wiosenno-letnim to idealne miejsce na piknik z chłodną lemoniadą i chwilę odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu zabytków. W praktyce Kopiec Krakusa, jeden z czterech krakowskich kopców, należy do najstarszych budowli, które zachowały się na terenie miasta - jego powstanie datuje się na okolice VII wieku.

 

 

Planujesz wypad do Krakowa? Sprawdź nasz pakiety pobytowe!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij