Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Praca zdalna – za czy przeciw?

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Praca zdalna – za czy przeciw?
01 paź 2018

Praca zdalna – za czy przeciw?

Praca zdalna ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że to coraz popularniejsze rozwiązanie. Czasem jest to wybór pracowników, a czasem konieczność wynikająca z przebywania w podróży służbowej. Co ciekawe, z badań* wynika, że aż 57% pracujących Polaków chciałoby pracować zdalnie, a 81% chciałoby samodzielnie decydować o swoim czasie pracy. Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania? Dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Jakie korzyści z pracy zdalnej ma pracodawca?

Największą zaletą pracy zdalnej jest oszczędność pieniędzy. Jeśli pracownika nie ma w biurze, pracodawca z oczywistych względów płaci mniejsze rachunki za zużycie energii elektrycznej czy wody. Dzięki umożliwieniu pracy zdalnej pojawia się także opcja zatrudnienia osób (czasem wybitnych specjalistów), które pochodzą z odległych regionów kraju czy świata i nie planują przeprowadzki.

Co na to pracownik?

Pracodawca oszczędza pieniądze, a pracownik – czas. Pracując z domu, nie musimy tracić cennych minut na dojazdy do firmy. Nie ma także ryzyka stania w korkach, więc możesz mieć pewność, że zawsze na czas będziesz gotowy do wypełniania swoich obowiązków. Niepodważalną zaletą pracy zdalnej jest również fakt, że można ją wykonywać z dowolnego miejsca na świecie – wcale nie musisz ograniczać się do własnych czterech kątów. To świetna opcja także dla osób, które cenią sobie pracę w ciszy lub samotności. W domu czy hotelu można odciąć się od biurowego gwaru i w spokoju oddać się wypełnianiu służbowych zadań, dzięki czemu Twoja efektywność na pewno wzrośnie.

Czy praca zdalna jest odpowiednia dla każdego?

Odpowiedź jest prosta – nie. Praca zdalna to dobre rozwiązanie dla osób, które potrafią wykazać się samodyscypliną – w końcu pracując z domu poniekąd sam musisz być dla siebie szefem. Jeśli masz problemy z zarządzaniem własnym czasem, lepiej będzie mimo wszystko przyjść do biura i oddać się wypełnianiu swoich obowiązków w gronie współpracowników. Warto, abyś zdawał sobie sprawę również z tego, że w domu czyha wiele rozpraszaczy i czasem może być zwyczajnie trudno skupić się na wykonywaniu służbowych zadań.

Druga strona medalu

Jako jedną z wad pracy zdalnej można wymienić brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, co niekiedy może utrudnić wypełnianie obowiązków. W dobie poczty elektronicznej i różnego rodzaju komunikatorów nie powinno być to jednak dużym problemem. Nieobecność w biurze może jednak okazać się zgubna podczas tak zwanych sytuacji kryzysowych, które wymagają błyskawicznej reakcji. Trudno stwierdzić, czy jest to wada, czy być może zaleta, ale warto wspomnieć także o tym, że w przypadku pracy zdalnej pracodawca nie może sprawować pełnego nadzoru nad zatrudnionymi przez siebie osobami. Można jednak temu łatwo zaradzić, wprowadzając przejrzysty system raportowania po każdym przepracowanym zdalnie dniu, tygodniu czy miesiącu.

Zalety pracy zdalnej zdecydowanie przewyższają jej wady, choć i te warto mieć na uwadze podczas planowania swojej kariery. Jeśli decydujesz się na pracę zdalną, zapraszamy do jednego z naszych hoteli! Wszystkie pokoje są wyposażone w ergonomiczne biurka oraz krzesła, a w razie potrzeby możesz zajrzeć do business corner, gdzie będą na Ciebie czekać wszystkie potrzebne sprzęty biurowe – komputer, drukarka, skaner oraz ksero.

Poznaj także 5 sprawdzonych sposobów, jak pracować zdalnie z podróży.

*Badanie „Praca zdalna – jestem na TAK!” przeprowadzone przez Instytut Kantar Public

 
Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij