Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Literackie miejsca w Krakowie. Zaplanuj wycieczkę śladami pisarzy

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Literackie miejsca w Krakowie. Zaplanuj wycieczkę śladami pisarzy
14 wrz 2018

Literackie miejsca w Krakowie. Zaplanuj wycieczkę śladami pisarzy

Kraków już dawno został okrzyknięty kulturalną stolicą Polski. Dostrzeżono to również na arenie międzynarodowej - w 2013 roku gród Kraka uzyskał tytuł miasta literatury UNESCO. Co więcej, z Krakowem związani byli nobliści – Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. To wszystko sprawia, że na stolicę Małopolski warto spojrzeć z nieco innej perspektywy i dostrzec nie tylko imponujące zabytki, ale także postarać się poczuć ducha literatury, który unosi się w mieście.

Zacznij od Rynku Głównego i pomniku Adama Mickiewicza

Krakowski Rynek to miejsce, do którego prędzej czy później trafi każdy turysta. Nie sposób pominąć go także podczas odkrywania literackich zakamarków stolicy Małopolski. Ważne miejsce na płycie rynku zajmuje pomnik Adama Mickiewicza – wieszcza nad wieszczami, który poruszył serca mieszkańców pałaców i tych, którym strzecha nad głową musiała wystarczyć. Monument wzniesiono w 1898 roku, a w 1940 został on zniszczony przez niemieckich okupantów. Po wojnie odsłonięto go ponownie i do dziś  cieszy oczy krakowian i podróżnych. Co ciekawe, pomnik stał się najpopularniejszym miejscem spotkań w Krakowie – to tu rozpoczynają się pierwsze randki i szalone wypady na miasto.

Następnie skieruj się w stronę najstarszej księgarni w Europie – ul. Rynek Główny 23, Kraków

Założona w 1610 roku, działa do dziś. Choć jej losy były burzliwe – wielokrotnie zmieniała właścicieli, a przez dwa wieki w ogóle nie sprzedawano tam książek, dziś bez wątpienia przeżywa okres świetności. Jeszcze do niedawna pod szyldem sieci księgarni Matras, obecnie pod znakiem Empiku zachęca przechodniów do wejścia do środka i zanurzenia się w świecie literatury. Księgarnia zachwyca swoim wnętrzem – pięknymi sklepieniami i tradycyjnymi, drewnianymi regałami. To jednak nie tylko miejsce, w którym kupisz książki – odbywają się tu także interesujące spotkania autorskie z wieloma znanymi pisarzami z Polski i zagranicy.

Wstąp do Piwnicy Pod Baranami, gdzie krzyżują się ścieżki kabaretu i literatury

Literackie tradycje tego miejsca są bez wątpienia bardzo bogate - w murach obecnej Piwnicy Pod Baranami w XVI mieściła się gospoda, w której gościł między innymi Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Od 1956 roku działa tu znany w całym kraju kabaret, założony przez Kazimierza Wiśniaka i Piotra Skrzyneckiego. Z Piwnicą w różnym okresie związanych było wielu cenionych artystów. Tuż obok znajduje się pub Vis a Vis, w którym spotyka się artystyczno-literackie środowisko Krakowa.

Kieruj się na północ i wstąp pod najbardziej literacki adres w Krakowie – Krupniczą 22

Kamienica mieszcząca się przy Krupniczej 22 była domem wielu pisarzy. Od 1945 do 1995 roku mieścił się tu Dom Literatów, zwany także „Domem 40 Wieszczów”. Mieszkali tu między innymi Konstanty Ildefons Gałczyński, Sławomir Mrożek, Jerzy Andrzejewski, Adam Ważyk, Wisława Szymborska oraz Bronisław Maj. Przez wiele lat było to centrum kulturalnego i literackiego życia Krakowa.

Zakończ w Bronowicach – odwiedź dworek Rydlówka

W krakowskich Bronowicach, dawnej wsi, mieści się dworek, który niemalże stał się bohaterem literackim. W 1900 roku odbyło się w nim wesele poety Lucjana Rydla z miejscową włościanką, które zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania dramatu pod znanym wszystkim tytułem. W Rydlówce przez wiele lat mieściło się muzeum Młodej Polski, dziś niestety jest ono nieczynne, ale mimo wszystko warto obejrzeć dworek z zewnątrz i poczuć sielsko-literacki klimat.

---

Będzie nam niezwykle miło gościć Cię podczas Twojego pobytu w Krakowie. Nie zwlekaj dłużej i zarezerwuj swój pobyt – plan wycieczki już znasz!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij