Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Katowice na weekend - 4 miejsca, które musisz odwiedzić w 2 dni

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Katowice na weekend - 4 miejsca, które musisz odwiedzić w 2 dni
22 lis 2017

Katowice na weekend - 4 miejsca, które musisz odwiedzić w 2 dni

Katowicki Spodek, Muzeum Śląskie i Śląski Ogród Zoologiczny to prawdopodobnie jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Nie trudno do nich trafić i nie  trudno znaleźć o nich informacje. Jeżeli kiedykolwiek byłeś w Katowicach, na pewno już je widziałeś, dlatego dziś mamy dla Ciebie propozycję nieco mniej oczywistą – cztery lokalizacje w Katowicach, które musisz odwiedzić, jeśli szukasz miejsc kameralnych i wypełnionych niecodzienną atmosferą.

 

1# Zrodzone z pasji - Muzeum Historii Gitary

Choć Katowice niezmiennie kojarzą się z górnictwem, dla wielu osób miasto to jest symbolem muzyki. W końcu to właśnie w stolicy Górnego Śląska znajdował się znany Klub Puls, o którym w utworze „Wehikuł Czasu” śpiewał Rysiek Riedel. Historia i tradycja zobowiązują, a skoro Katowice tak mocno związane są z muzyką, nie mogło tam zabraknąć miejsca poświęconemu jednemu z najważniejszych instrumentów w historii.

Muzeum Historii Gitary, o którym mowa, jest prywatną instytucją, która powstała w 2015 roku. To niezwykłe miejsce, stworzone przez dwóch pasjonatów, jest nie lada atrakcją dla wszystkich miłośników muzyki gitarowej. Kolekcja muzealna składa się z ponad 60 eksponatów, które nie tylko wiszą na ścianach, ale też… pozwalają na sobie grać! To jednak nie wszystko – odwiedzając katowickie Muzeum Historii Gitary, usłyszysz fascynujące opowieści kolekcjonerów, zobaczysz piękne, starannie wykonane instrumenty i (dosłownie!) dotkniesz historii.

Muzeum Historii Gitary
Adres: Katowice, ul. Krzywa 4
Godziny otwarcia: zwiedzanie po uprzednim umówieniu
Cena biletu: 50 zł (bilet dla 4 osób z oprowadzaniem)
Więcej informacji: www.muzeumgitary.pl

2# Spojrzenie w cztery strony świata - Kino Światowid

Jeżeli podczas weekendowej wizyty w Katowicach zechcesz obejrzeć dobry film, koniecznie wybierz się do jednego z najważniejszych kin studyjnych, obecnych na mapie stolicy Górnego Śląska. Swoje kroki skieruj w kierunku kina Światowid. Historia tej instytucji sięga początków XX wieku – pierwszy seans w pierwszym, zbudowanym od podstaw kinie w Katowicach odbył się w 1909 roku.

Po historycznych perturbacjach kino wróciło do mieszkańców miasta, zmieniając nazwę z Colosseum na Światowid i pod tym szyldem funkcjonuje od lat 40. XX wieku. Światowid unika wysokobudżetowych, komercyjnych produkcji, oferując swoim widzom wyselekcjonowane, ambitne kino z czterech stron świata. Filmy  możesz oglądać w dwóch kameralnych salach, zatapiając się w jednym z 212 wygodnych foteli.

Kino Światowid 
Adres: Katowice, ul. 3 maja 7
Cena biletu: 17 zł - bilet normalny, 14 zł - bilet ulgowy
Więcej informacji: www.swiatowid.katowice.pl

3# Z miłości do gwary i regionu – Gryfnie

Jeżeli ze swojego krótkiego pobytu w Katowicach chcesz przywieźć trochę oryginalnych pamiątek, udaj się do sklepu Gryfnie. Podobnie jak Muzeum Historii Gitary, projekt Gryfnie powstał z inicjatywy dwóch pasjonatów, którzy chcieli pokazać inne oblicze śląskiej gwary – bardziej współczesne, żywe, ukazujące realny rozwój „ślonskij godki”. 

Dzięki ich zaangażowaniu i oryginalnym pomysłom, w sklepie firmowym na ulicy Andrzeja 8 możesz kupić naprawdę niezwykłe pamiątki. Najpopularniejszymi produktami marki Gryfnie są kolorowe koszulki z napisami w języku śląskim, przedstawiające ich znaczenie za pomocą zabawnych ilustracji. Na sklepowych półkach Gryfnie znajdziesz także zabawki, skarpetki, kubki, pocztówki i wiele innych drobiazgów, stworzonych z pomysłem i dbałością o estetykę.

Sklep Gryfnie
Adres: Katowice, ul. Andrzeja 8
Godziny otwarcia: 
poniedziałek-piątek: 10:00 - 19:00
sobota: 10:00 - 15:00
niedziela - zamknięte 
Więcej informacji: gryfnie.com

 

4# Ikony śląskiej sztuki - Galeria Szyb Wilson

Jeżeli lubisz sztukę współczesną lub niebanalne przestrzenie wystawiennicze, wybierz się do Galerii Szyb Wilson, która znajduje się na granicy trzech katowickich dzielnic - Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Ten salon wystawienniczy jest niezwykły nie tylko ze względu na znajdujące się wewnątrz eksponaty, ale także z powodu swojej konstrukcji i historii miejsca, którym kiedyś był. Galeria Szyb Wilson została otwarta w zrewitalizowanych przestrzeniach szybu będącego częścią kopalni „Wieczorek”, która została otwarta w 1826 roku.

Ekspozycja Galerii Szyb Wilson składa się z kolekcji, w której skład wchodzą dzieła takich twórców jak Lech Kołodziejczyk, Karol Wieczorek czy Marek Kamieński. Wizyta w tym miejscu to także okazja do zapoznania się z oryginalną twórczością Grupy Janowskiej – zrzeszenia śląskich malarzy-amatorów.

Galeria Szyb Wilson
Adres: Katowice, ul. Oswobodzenia 1
Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela: 9:00 - 19:00
Cena biletu: wstęp wolny
Więcej informacji: www.szybwilson.org

- - - - -

Do Katowic i całego Górnego Śląska przylgnęła łatka regionu przemysłowego, związanego z górnictwem, miejsca o typowo industrialnym krajobrazie. To po prostu utarty schemat -wiele katowickich galerii, kin i sklepów udowadnia, że Śląsk niejedno ma imię. Nie bez powodu hasło promocyjne tego miasta to “Katowice dla odmiany”. Przyjeżdżając do tego miasta, możesz mieć pewność, że ciekawie spędzisz czas, a wizyta we wspomnianych przez nas miejscach będzie niezapomnianym przeżyciem.

- - - - -

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij