Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

Katowice na weekend - 4 miejsca, które musisz odwiedzić w 2 dni

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. Katowice na weekend - 4 miejsca, które musisz odwiedzić w 2 dni
22 Nov 2017

Katowice na weekend - 4 miejsca, które musisz odwiedzić w 2 dni

Katowicki Spodek, Muzeum Śląskie i Śląski Ogród Zoologiczny to prawdopodobnie jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Nie trudno do nich trafić i nie  trudno znaleźć o nich informacje. Jeżeli kiedykolwiek byłeś w Katowicach, na pewno już je widziałeś, dlatego dziś mamy dla Ciebie propozycję nieco mniej oczywistą – cztery lokalizacje w Katowicach, które musisz odwiedzić, jeśli szukasz miejsc kameralnych i wypełnionych niecodzienną atmosferą.

 

1# Zrodzone z pasji - Muzeum Historii Gitary

Choć Katowice niezmiennie kojarzą się z górnictwem, dla wielu osób miasto to jest symbolem muzyki. W końcu to właśnie w stolicy Górnego Śląska znajdował się znany Klub Puls, o którym w utworze „Wehikuł Czasu” śpiewał Rysiek Riedel. Historia i tradycja zobowiązują, a skoro Katowice tak mocno związane są z muzyką, nie mogło tam zabraknąć miejsca poświęconemu jednemu z najważniejszych instrumentów w historii.

Muzeum Historii Gitary, o którym mowa, jest prywatną instytucją, która powstała w 2015 roku. To niezwykłe miejsce, stworzone przez dwóch pasjonatów, jest nie lada atrakcją dla wszystkich miłośników muzyki gitarowej. Kolekcja muzealna składa się z ponad 60 eksponatów, które nie tylko wiszą na ścianach, ale też… pozwalają na sobie grać! To jednak nie wszystko – odwiedzając katowickie Muzeum Historii Gitary, usłyszysz fascynujące opowieści kolekcjonerów, zobaczysz piękne, starannie wykonane instrumenty i (dosłownie!) dotkniesz historii.

Muzeum Historii Gitary
Adres: Katowice, ul. Krzywa 4
Godziny otwarcia: zwiedzanie po uprzednim umówieniu
Cena biletu: 50 zł (bilet dla 4 osób z oprowadzaniem)
Więcej informacji: www.muzeumgitary.pl

2# Spojrzenie w cztery strony świata - Kino Światowid

Jeżeli podczas weekendowej wizyty w Katowicach zechcesz obejrzeć dobry film, koniecznie wybierz się do jednego z najważniejszych kin studyjnych, obecnych na mapie stolicy Górnego Śląska. Swoje kroki skieruj w kierunku kina Światowid. Historia tej instytucji sięga początków XX wieku – pierwszy seans w pierwszym, zbudowanym od podstaw kinie w Katowicach odbył się w 1909 roku.

Po historycznych perturbacjach kino wróciło do mieszkańców miasta, zmieniając nazwę z Colosseum na Światowid i pod tym szyldem funkcjonuje od lat 40. XX wieku. Światowid unika wysokobudżetowych, komercyjnych produkcji, oferując swoim widzom wyselekcjonowane, ambitne kino z czterech stron świata. Filmy  możesz oglądać w dwóch kameralnych salach, zatapiając się w jednym z 212 wygodnych foteli.

Kino Światowid 
Adres: Katowice, ul. 3 maja 7
Cena biletu: 17 zł - bilet normalny, 14 zł - bilet ulgowy
Więcej informacji: www.swiatowid.katowice.pl

3# Z miłości do gwary i regionu – Gryfnie

Jeżeli ze swojego krótkiego pobytu w Katowicach chcesz przywieźć trochę oryginalnych pamiątek, udaj się do sklepu Gryfnie. Podobnie jak Muzeum Historii Gitary, projekt Gryfnie powstał z inicjatywy dwóch pasjonatów, którzy chcieli pokazać inne oblicze śląskiej gwary – bardziej współczesne, żywe, ukazujące realny rozwój „ślonskij godki”. 

Dzięki ich zaangażowaniu i oryginalnym pomysłom, w sklepie firmowym na ulicy Andrzeja 8 możesz kupić naprawdę niezwykłe pamiątki. Najpopularniejszymi produktami marki Gryfnie są kolorowe koszulki z napisami w języku śląskim, przedstawiające ich znaczenie za pomocą zabawnych ilustracji. Na sklepowych półkach Gryfnie znajdziesz także zabawki, skarpetki, kubki, pocztówki i wiele innych drobiazgów, stworzonych z pomysłem i dbałością o estetykę.

Sklep Gryfnie
Adres: Katowice, ul. Andrzeja 8
Godziny otwarcia: 
poniedziałek-piątek: 10:00 - 19:00
sobota: 10:00 - 15:00
niedziela - zamknięte 
Więcej informacji: gryfnie.com

 

4# Ikony śląskiej sztuki - Galeria Szyb Wilson

Jeżeli lubisz sztukę współczesną lub niebanalne przestrzenie wystawiennicze, wybierz się do Galerii Szyb Wilson, która znajduje się na granicy trzech katowickich dzielnic - Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Ten salon wystawienniczy jest niezwykły nie tylko ze względu na znajdujące się wewnątrz eksponaty, ale także z powodu swojej konstrukcji i historii miejsca, którym kiedyś był. Galeria Szyb Wilson została otwarta w zrewitalizowanych przestrzeniach szybu będącego częścią kopalni „Wieczorek”, która została otwarta w 1826 roku.

Ekspozycja Galerii Szyb Wilson składa się z kolekcji, w której skład wchodzą dzieła takich twórców jak Lech Kołodziejczyk, Karol Wieczorek czy Marek Kamieński. Wizyta w tym miejscu to także okazja do zapoznania się z oryginalną twórczością Grupy Janowskiej – zrzeszenia śląskich malarzy-amatorów.

Galeria Szyb Wilson
Adres: Katowice, ul. Oswobodzenia 1
Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela: 9:00 - 19:00
Cena biletu: wstęp wolny
Więcej informacji: www.szybwilson.org

- - - - -

Do Katowic i całego Górnego Śląska przylgnęła łatka regionu przemysłowego, związanego z górnictwem, miejsca o typowo industrialnym krajobrazie. To po prostu utarty schemat -wiele katowickich galerii, kin i sklepów udowadnia, że Śląsk niejedno ma imię. Nie bez powodu hasło promocyjne tego miasta to “Katowice dla odmiany”. Przyjeżdżając do tego miasta, możesz mieć pewność, że ciekawie spędzisz czas, a wizyta we wspomnianych przez nas miejscach będzie niezapomnianym przeżyciem.

- - - - -

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close