Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie?

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie?
31 sie 2022

Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie?

Kazimierz to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych krakowskich dzielnic. Na zainteresowanie zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów zasłużyła sobie barwną historią tych okolic, niezwykłą architekturą, ale i liczbą atrakcji, które możemy tam podziwiać. Jeśli planujesz wycieczkę do Krakowa, Kazimierz musi znaleźć się na Twojej liście must-see! Zobacz, co koniecznie musisz zobaczyć, kiedy będziesz na miejscu!

Wyjątkowa dzielnica, czyli trochę historii

Kazimierz to dzielnica wchodząca w skład krakowskiego Starego Miasta. Od jego powstania w XIV wieku do niemal XIX wieku posiadała status samodzielnego miasta. Jej północno-wschodnie rejony zajmowała część żydowska, stąd ogromna liczba zabytków związanych z kulturą judaistyczną, które możemy do teraz podziwiać na tym terenie. Przenikanie się wpływów żydowskich i chrześcijańskich miało ogromny wpływ na życie kulturalne i architekturę tego miasta. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej reprezentatywnych obiektów, których nie możesz przeoczyć, będąc w okolicy! 

Zabytki związane z kulturą żydowską

Przez mocne powiązanie z kulturą żydowską w przeszłości, Kazimierz może poszczycić się ogromną liczbą zabytków chętnie odwiedzanych przez przedstawicieli narodu izraelskiego. Co więcej, do dziś kultywuje się tutaj wiele tradycji związanych z żydowskimi korzeniami oraz organizuje liczne festiwale czy koncerty muzyki żydowskiej. Nie bez powodu to właśnie w tej dzielnicy znajduje się także Wydział Judaistyki krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Jeśli jesteś zainteresowany historią polskich żydów, będąc w Krakowie na Kazimierzu, musisz odwiedzić Żydowskie Muzeum Galicja oraz przynajmniej jedną z tamtejszych synagog. Do najpopularniejszych krakowskich żydowskich świątyń należy synagoga Tempel, Remu, Poppra, synagoga Stara, Wysoka czy Synagoga Kupa

Na Kazimierzu znajdziesz także liczne żydowskie cmentarze, a wśród nich między innymi najstarszy z nich, zlokalizowany przy synagodze Remu. To właśnie na jego terenie znajduje się grób Mojżesza Remu, będący celem pielgrzymek wyznawców judaizmu z całego świata

Z kulturą żydowską mocno związana jest także część Kazimierza, na której obecnie znajduje się znany wszystkim mieszkańcom Krakowa Okrąglak. Plac Nowy, zwany także placem Żydowskim, to malownicze miejsce przecięcia się ulicy Rabina Meiselsa, Warszauera, Nowej oraz Estery, na którym możesz podziwiać przepiękną architekturę dzielnicy w całej okazałości, a wieczorami odwiedzić tętniące życiem okoliczne lokale. 

Kazimierz w Krakowie - inne atrakcje

Poza zabytkami żydowskimi Kazimierz obfituje w liczne atrakcje związane z innymi mniejszościami religijnymi, etnicznymi czy historią samego miasta. To mozaika kultur z całego świata, które znalazły swoje miejsce w klimatycznej, barwnej krakowskiej dzielnicy

Zatem co warto zobaczyć w Krakowie na Kazimierzu? Z pewnością urokliwy Plac Wolnica, na którym znajduje się XVIII-wieczny Ratusz. To także miejsce przepełnione klimatycznymi kawiarniami oraz restauracjami, do których nie sposób nie wstąpić! 

Mimo silnych wpływów żydowskich religia chrześcijańska również odcisnęła widoczne piętno na tamtejszej architekturze. Obok judaistycznych świątyń znajdziemy tu piękne kościoły - m.in. Kościół Bożego Ciała, Kościół na Skałce czy Kościół św. Katarzyny.

Kazimierz Kraków - atrakcje dla dzieci

Planujesz odwiedzić Kraków z dziećmi? Dobrze się składa! Kazimierz ma do zaoferowania wiele atrakcji także dla najmłodszych!

Miejscem, które w pewnością przypadnie do gustu młodszym turystom, jest Muzeum Etnograficzne znajdujące się na wspomnianym Placu Wolnica. Warte uwagi jest również Muzeum Inżynierii i Techniki, znajdujące się na ulicy św. Wawrzyńca, które oferuje zobaczenie zabytkowych krakowskich tramwajów. Gwarantujemy, że każde dziecko zainteresowane pojazdami będzie zachwycone! Jeśli lubicie teatr, w trakcie wizyty na Kazimierzu warto wstąpić do Teatru Bakałarz lub odwiedzić Scenę Supernova. Aktualne repertuary znajdziesz na ich stronach internetowych. 

Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł i sprawdź, jakie inne miejsca warto odwiedzić w Małopolsce, podróżując z dzieckiem - Małopolska z dzieckiem. Co warto zobaczyć? 

Krakowski Kazimierz to jedno z wyjątkowych miejsc na mapie Polski. Ciekawa historia tej dzielnicy pozostawiła po sobie ślad w postaci wspaniałej architektury i licznych zabytków, które przyciągają turystów z całego świata. Jesteśmy pewni, że jeśli podążysz za naszym krótkim przewodnikiem, Kazimierz skradnie i Twoje serce! 
Sprawdź nasze pakiety pobytowe!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij