Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

7 murali w Krakowie, które musisz zobaczyć

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 7 murali w Krakowie, które musisz zobaczyć
07 kwi 2022

7 murali w Krakowie, które musisz zobaczyć

Kraków jest miastem sztuki – to niepodważalny fakt, któremu nie zaprzeczy nikt, kto choć raz był w grodzie Kraka. Kiedy myślimy o Krakowie, na myśl przychodzą nam przede wszystkim ci artyści, których nie ma już wśród nas – Wyspiański, Kantor, a nawet Wajda. Nie oznacza to jednak, że dobra sztuka odeszła z Krakowa na dobre! Wystarczy wybrać się na krótki spacer, aby spotkać prawdziwe arcydzieła na ścianach kamienic i bloków. Podczas kolejnej wizyty w Krakowie zobacz 7 spektakularnych murali, a z pewnością nie pożałujesz! 

 

Najciekawsze murale w Krakowie

Sztuka uliczna bez wątpienia wpływa na klimat miasta. Nie inaczej jest w Krakowie, w którym można znaleźć kilka wyjątkowych przykładów takich dzieł. Gdzie je odnaleźć?

#1 Nowa interpretacja starej legendy

Smok Wawelski na Rondzie Mogilskim to wielkoformatowa praca cenionego streetartowca z Hiszpanii, ukrywającego się pod pseudonimem Dulk. Mural jest nowoczesną interpretacją jednej z najbardziej znanych legend o Krakowie. Przerażającego smoka, ofiarnego baranka oraz zastawę stołową symbolizującą olbrzymie pragnienie, które doprowadziło do śmierci legendarnego gada możesz obejrzeć, wybierając się na spacer po placu przy Rondzie Mogilskim lub jadąc tramwajem kierującym się w stronę Dworca Głównego w Krakowie.

#2 Żydowskie malowidło w stylu art nouveau 

Wybierając się na przechadzkę po Kazimierzu, żydowskiej dzielnicy Krakowa, koniecznie zajrzyj na Plac Bawół, na którym znajdziesz olbrzymi mural na bocznej ścianie ceglanej kamienicy. To dzieło sztuki jest składanką kilku elementów mających upamiętnić rodzinę Bosaków – właścicieli kamienicy na której powstało. Kompozycja ta została zainspirowana charakterystyczną kreską Maurycego Liliena, ikony stylu art nouveau, a wykonana przez izraelski kolektyw Broken Fingaz. 

#3 Miasto jako maszyna

Mariusz Waras to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk polskiego street artu. Warto wiedzieć, że będąc w Krakowie, masz okazję zobaczyć jedną z jego najciekawszych prac. Wybierz się na ulicę Krupniczą 26, aby zobaczyć mural znajdujący się na tyle domu Józefa Mehoffera. Kraków przedstawiony jako miasto-parowiec w gigantycznym akwarium w kształcie bocznej ściany kamienicy z pewnością zrobi na Tobie wrażenie. Kraków na weekend to doskonały sposób, aby zobaczyć ten mural.

#4 Kontrowersyjne dzieło z Watykanem w tle

Kontrowersyjne murale w Krakowie? Można znaleźć również takie! Podgórski mural znajdujący się u zbiegu ulic Józefińskiej i Piwnej to kontrowersyjna praca światowej sławy artysty. Blu, włoski rysownik i streetartowiec, przedstawił na nim unoszący się nad głowami tłumów dzwon-megafon z herbem Watykanu. Na głowie jednej z osób stojących poniżej megafonu znajduje się napis „Never follow” (ang. Nigdy nie podążaj). Nawiązujący do kwestii religijnych mural wywołał mieszane uczucia wśród mieszkańców Krakowa.

#5 Technologiczny mural przy AGH

Mural AGH w Krakowie to praca o tyle ciekawa, że o jej kształcie zdecydowali m.in. studenci, głosując na najlepszą pracę za pośrednictwem Facebooka. Organizowany przez jedną z najlepszych polskich uczelni konkurs wygrała Justyna Lubińska i jej projekt przedstawiający różnorodne ciekawostki technologiczne – maszynę parową, futurystyczny latający okręt, a także wir czasoprzestrzenny przypominający swoim kształtem akcelerator cząstek. Ta praca to ostateczny dowód na to, że nauka nie musi być nudna!

#6 Smok spoglądający na Wawel

Zwinięty w kłębek Smok Wawelski na ulicy Marii Konopnickiej znajduje się tuż przy hotelu Q Hotel Kraków Plus. Do stworzenia tego obrazu wykorzystano tylko 4 kolory, a efekt od razu odmienił całą okolicę. Na muralu znajdziesz różnego rodzaju motywy związane z Krakowem – wspomnianego już Smoka Wawelskiego, trąbkę hejnalisty, tramwaj, gołębia i wiele więcej.

#7 Kawałek awangardy na 40-letnim bloku

Jesteś miłośnikiem polskiej sztuki powojennej? Udaj się na ulicę Jaremy w Krakowie, aby zobaczyć wielki mural zdobiący największy blok na Azorach. To wielkoformatowe dzieło jest reprodukcją – fragmentem obrazu Marii Jaremy z cyklu „Penetracje”. Zostało stworzone z inicjatywy pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie z okazji stulecia urodzin tej wszechstronnie utalentowanej artystki awangardowej.

- - - - - - -

Każda wycieczka do Krakowa to doskonały moment, aby spotkać się z dobrą sztuką wizualną! Podczas kolejnej wizyty w tym pięknym mieście daj szansę współczesnym artystom i  wybierz się na spacer – w ten sposób poznasz ciekawe miejsca, ludzi oraz historie.

- - - - - - -

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij