Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

6 zasad work-life balance, których nie powinieneś łamać

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 6 zasad work-life balance, których nie powinieneś łamać
22 paź 2018

6 zasad work-life balance, których nie powinieneś łamać

Praca zajmuje w naszym życiu coraz ważniejsze miejsce. Dla wielu osób połączenie pełnej sukcesów kariery zawodowej z udanym życiem prywatnym to wyzwanie z serii tych niemożliwych. Taka sytuacja przyczyniła się do rozwoju koncepcji work-life balance, której założeniem jest utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. To także sposób na czerpanie satysfakcji zarówno z tego pierwszego, jak i drugiego. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym stanie się to prostsze.

1. Ustal priorytety

Rzucanie się w wir obowiązków i zapominanie o odpoczynku czy przyjemnościach to często efekt braku jasno ustalonych priorytetów. Nigdy nie jest tak, że wszystkie zadania wymagają natychmiastowej reakcji. Najważniejsze to umiejętnie zarządzać swoim czasem. Polecamy stosować następującą klasyfikację swoich zadań:

  1. Pilne i ważne,
  2. Ważne, ale nie pilne,
  3. Pilne, ale nie ważne,
  4. Ani pilne, ani ważne.

Taki podział sprawi, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane efektywnie i w terminie, a Ty znajdziesz czas również na aktywności niezwiązane z życiem zawodowym.

2. Rozmawiaj. Bądź asertywny

Praktycznie nikt z nas nie pracuje w pojedynkę. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, spotykasz się na co dzień z klientami czy potencjalnymi partnerami biznesowymi. Jeżeli nie nauczysz się rozmawiać i wprost komunikować swoich potrzeb i możliwości, nim się obejrzysz ilość obowiązków Cię przytłoczy, a życie prywatne będzie musiało zejść na dalszy plan. Pamiętaj również o swoich współpracownikach – jeżeli jesteś częścią zespołu, zawsze możesz poprosić o pomoc lub podzielić się zadaniami z innymi.

3. Ćwicz, medytuj, czytaj – znajdź pasję, która oderwie Cię od pracy

Praca zawsze będzie w centrum Twojego życia, jeśli nie znajdziesz czegoś, co pochłania Twoją uwagę chociaż w podobnym stopniu. Dzięki zainteresowaniom i pasji nasza codzienność nabiera barw i staje się równie zajmująca, co kariera. Oddawanie się hobby to także sposób na chwilowe zapomnienie
o obowiązkach. Dzięki temu zawsze będziesz chodzić do pracy ze „świeżą głową” pełną inspiracji
i świetnych pomysłów.

4. Od czasu do czasu przełącz się na offline

Naucz się doceniać chwile wolne od pracy – nie pozwól, aby zakłócał Ci je dźwięk przychodzących połączeń czy powiadomień. Telefon służbowy czasem warto zostawić w biurze. Nie nastąpi również żadna katastrofa, jeżeli kontrolka od wi-fi zaświeci się raz na jakiś czas na czerwono. Wszelkie rozpraszacze wpływają negatywnie nie tylko na pracę – są one także wrogiem życia prywatnego, a co za tym idzie – idei work-life balance.

5. Pozwól sobie na brak równowagi

Błędy popełniają wszyscy, a idealne są tylko wyobrażenia. Rezygnacja z perfekcjonizmu to klucz do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. W innym wypadku możesz zbliżać się do niebezpiecznego stanu, jakim jest pracoholizm. Czasem jest tak, że życie prywatne bierze górę – nie ma w tym niczego złego, a jedyne, co w takich sytuacjach trzeba zrobić, to po prostu to zaakceptować.

6. Nie zaniedbuj swoich obowiązków – odpoczywaj!

Urlop nie powinien być postrzegany jako przywilej czy prawo, ale jako obowiązek. Dni wolne od pracy to okazja do relaksu, który pozwala na zdystansowanie się i złapanie zdrowej równowagi między karierą a życiem prywatnym. Będąc zmęczonym gorzej wykonujesz swoje obowiązki – nie możesz o tym zapominać!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij