Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

6 rzeczy, które zachwycą Cię w krakowskim Podgórzu

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. 6 rzeczy, które zachwycą Cię w krakowskim Podgórzu
24 May 2018

6 rzeczy, które zachwycą Cię w krakowskim Podgórzu

Podgórze to jedna z tych dzielnic Krakowa, która pomimo swojego niepodważalnego uroku, wciąż nie jest zbyt popularnym kierunkiem wycieczek. Zabytki dzielnicy XIII często przegrywają z takimi klasykami jak Kościół Mariacki czy Wawel, co nie oznacza, że wizyta na Pogórzu jest mniej wartościowa niż zwiedzanie Starego Miasta czy Kazimierza! Poznaj 6 podgórskich lokacji, które naprawdę warto zobaczyć.

 

#1 Kładka Bernatka

Swoją wizytę na Podgórzu rozpocznij przekraczając Wisłę przez Kładkę Ojca Bernatka, która łączy tę dzielnicę z krakowskim Kazimierzem. Warto przystanąć na niej na chwilę, żeby zobaczyć rozpościerający się z niej widok. Zobaczysz m.in. łuk największej w Polsce rzeki, zardzewiały budynek Cricoteki (dowiedz się więcej na temat tego budynku) i historyczne zabudowania obydwu dzielnic. Zaraz za mostkiem, w wąskiej uliczce Kazimierza Brodzińskiego, znajdziesz kilka uroczych kawiarenek i restauracji, w których warto zatrzymać się na wyśmienitą kawę i deser.

#2 Kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim

To zachwycająca budowla, którą możesz zobaczyć odwiedzając Rynek Podgórski. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to świątynia wybudowana w średniowieczu, tak naprawdę reprezentuje styl neogotycki i powstała dopiero w latach na początku XX wieku! Odwiedzając to miejsce, wśród figur zdobiących fasadę kościoła, spróbuj znaleźć postać Jana Pawła II. 

#3 Park Bednarskiego i zabytkowe wille

Kiedy zwiedzisz wnętrze kościoła, udaj się jedną z uliczek wiodących do góry, a dotrzesz do Parku Bednarskiego. Po drodze miniesz kilka historycznych willi z XIX i XX wieku, którym warto przyjrzeć się z bliska. Sam park to doskonałe miejsce do odpoczynku, ale także świetny punkt obserwacyjny! Stojąc w odpowiednim miejscu, zobaczysz uroczy widoczek – stalowy most Józefa Piłsudskiego, a za nim zamek na Wawelu.

#4  Kościół, fort i stary cmentarz

Wyjdź z parku jego wschodnim wyjściem, od strony ulicy Lassoty, a po kilku minutach spaceru zobaczysz kolejno: niewielki kościół św. Benedykta, Fort 31 Benedykt oraz Stary Cmentarz Podgórski. W tym miejscu pochowanych zostało wiele zasłużonych dla tej dzielnicy osób – m.in. uczestnik powstania krakowskiego Edward Dembowski oraz Wojciech Bednarski, założyciel parku, który już odwiedziłeś. Te okolice to także doskonały punkt widokowy, z którego możesz zobaczyć pobliski kopiec Kraka.

#5 Fragment muru krakowskiego Getta 

Wyjdź z cmentarza i udaj się w dół ulicą Limanowskiego, która przechodzi płynnie w ulicę Lwowską. Będąc na tej drugiej, dobrze się rozejrzyj. Po Twojej lewej stronie znajduje się zachowany fragment muru byłego Getta, w którym w latach 1941-1943 żyło ok. 17 tysięcy Żydów. Na fasadzie budynku stojącego przy ulicy Lwowskiej 15a znajdziesz tablicę upamiętniającą te wydarzenia. Zapoznaj się z nią, bo za chwile przydadzą Ci się zawarte na niej informacje.

#6 Plac Bohaterów Getta i niezwykły pomnik

Idź przed siebie i wyjdź na drugim końcu ulicy Lwowskiej, a znajdziesz się na Placu Bohaterów Getta. W tym miejscu znajduje się niezwykły pomnik – ponad 30 wykonanych z żeliwa i brązu krzeseł. Jest to artystyczne przedstawienie wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, krakowskiego aptekarza i jedynego „aryjskiego” mieszkańca zamkniętej części miasta. W czasie wysiedlenia Getta widział on stojące na placu meble, które pozostały tam po akcji opróżniania żydowskich kamienic. Żeliwne meble przypominają o tych wydarzeniach, ale jednocześnie są małą architekturą, której można używać podczas odpoczynku.

- - - - - -

Podgórze to niezwykła dzielnica, której warto poświęcić przynajmniej 3 godziny spaceru. W tym czasie zobaczysz wszystkie wymienione przez nas zabytki, ale z pewnością znajdziesz też inne fascynujące miejsca, w których warto spędzić trochę więcej czasu. Po zakończonej wycieczce odwiedź naszego Facebooka i koniecznie daj nam znać, które miejsce w Podgórzu spodobało Ci się najbardziej!

- - - - - 

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close