Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

Czego nie wiesz o stolicy Małopolski? Poznaj 5 najciekawszych tradycji Krakowa

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Czego nie wiesz o stolicy Małopolski? Poznaj 5 najciekawszych tradycji Krakowa
14 lis 2018

Czego nie wiesz o stolicy Małopolski? Poznaj 5 najciekawszych tradycji Krakowa

Kraków to jedno z tych wyjątkowych miast, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Jego wielowiekowa historia to coś, z czego wszyscy Polacy są niezwykle dumni. Właśnie dlatego do dziś chętnie pielęgnujemy różnego rodzaju obrzędy i zwyczaje, które wywodzą się z małopolskiej ziemi. Poznaj najciekawsze z nich.

1. Lajkonik

Lajkonika, czyli tatarskiego wodza na koniu (a raczej przebranego za niego mężczyznę), kojarzy każdy Polak. Co roku, w czwartek po święcie Bożego ciała, pojawia się on na dziedzińcu klasztoru ss. Norbertanek w Krakowie. Wraz z lokalnymi muzykami wyrusza w trasę ulicami Starego Miasta, by dotrzeć do Rynku Głównego. Włodarze stolicy Małopolski przekazują mu tam symboliczny haracz, a Lajkonik odwdzięcza się, wznosząc toast za pomyślność Krakowa i krakowian.

Tradycja ta nawiązuje do legendy, która głosi, że włóczkowie (dawni flisacy, zajmujący się spławianiem drewna na Wiśle) obronili Kraków przed Tatarami, a następnie spłatali mieszkańcom figla, przebierając się za najeźdźców. Gdy żart wyszedł na jaw, pełni wdzięczności krakowianie wyprawili dzielnym mężczyznom wystawną ucztę.

2. Szopki krakowskie

Szopki krakowskie to tradycja, której początki sięgają XIX wieku. Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, w Krakowie odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę. Tworzone przez szopkarzy modele nawiązują nie tylko do misterium Bożego Narodzenia, ale także do architektury krakowskich zabytków. Wszystkie szopki można później oglądać na wystawie, która jest zazwyczaj otwarta do końca lutego.

3. Wianki

Wianki to wyjątkowe wydarzenie, które odbywa się w Krakowie co roku w noc przesilenia letniego. Na Bulwarach Wiślanych gromadzą się wtedy tłumy krakowian, słuchające koncertów i podziwiające pokazy sztucznych ogni. Ta szczególna tradycja nawiązuje jeszcze do czasów pogańskich. Wtedy to dziewczęta rzucały do wody wianki uplecione z ziół i kwiatów, co miało zapewnić urodzajne plony i zwiększyć szanse na znalezienie idealnego męża.

4. Wielka Parada Smoków

Smok wawelski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Na jego cześć co roku w stolicy Małopolski odbywa się Wielka Parada Smoków. Główną częścią imprezy jest przemarsz ulicami miasta z różnorakimi (nawet kilkudziesięciometrowymi!) figurami smoków, po którym odbywają się wybory najpiękniejszego z nich. Zwieńczeniem wydarzenia jest wielkie widowisko na Bulwarach Wiślanych, któremu towarzyszą pokazy pirotechniczne. Wielka Parada Smoków to stosunkowo młoda tradycja - festiwal po raz pierwszy odbył się w 2001 roku, jednak popularnością dorównuje najstarszym krakowskim zwyczajom.

5. Juwenalia

Juwenalia są dziś obchodzone w wielu miastach Polski. Jednak to właśnie w Krakowie święto studentów odbyło po raz pierwszy – w 1964 roku, z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tego czasu pochód młodzieży akademickiej przechodzi ulicami Krakowa co roku, w maju. Imprezę rozpoczyna bardzo symboliczny moment - przekazanie przez prezydenta kluczy do bram miasta. Tradycją stały się już także wybory najmilszej studentki oraz studenta.

Kraków to miasto o niepowtarzalnym klimacie, który przejawia się między innymi w jego tradycjach. Wierzymy, że ich lepsze poznanie pozwoli w pełni doświadczyć uroku stolicy Małopolski. Zachęcamy do uczestnictwa w opisanych powyżej wydarzeniach, a później zapraszamy na nocleg do Q Hotel Kraków Plus lub Q Hotel Kraków!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij