Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

8 faktów o Krakowie, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. Blog
  3. 8 faktów o Krakowie, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś
28 maj 2019

8 faktów o Krakowie, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Magiczny czakram, piekło i ślepa miłość. Brzmi jak tytuł baśni, ale to wszystko prawda - w Krakowie.

1. Teren, na którym znajduje się adres Dietla 44 nazwany został przez miejscowych „piekłem”. Niestety nie wiąże się z tym żadna legenda, chociaż czasy, w których dietlowe piekło miało swój początek na pewno były źródłem wielu mitów - w XV wieku znajdująca się pod tym adresem kamienica doszczętnie spłonęła. Przygnębiający budynek wciąż stoi.

2. Ulica Starowiślna wzięła swoją nazwę od starego koryta Wisły - tak, rzeka nie zawsze płynęła dzisiejszym torem. Wskutek odcięcia dostawy wody z Prądnika „stara Wisła” uległa zamuleniu i stała się rajem dla bakterii.

3. Podgórski Plac Bohaterów Getta przyciąga uwagę. Ustawione na nim żeliwne krzesła symbolizują szeregi, w których stali mieszkańcy getta podczas apelu, na którym odbywało się selekcjonowanie osób, które były wywożone do obozów.

4. Najdłuższy w Polsce billboard znajduje się w Krakowie i jest to dawny Hotel Forum.

5. W 2013 roku strona Lonely Planet uznała Krakowski Rynek za „najlepszy rynek świata”.

6. Rzeźba Dużej Głowy znajdująca się za Sukiennicami przedstawia Erosa Bendato, boga miłości. Podobno jej oczy są w połowie zakryte, by pokazać, że miłość może być ślepa.

7. W Krakowie co roku obywa się parada jamników. 25 już parada zacznie się w południe 15 września pod Barbakanem.

8. Wg legendy Kraków to miasto o niezwykłej mocy, którą zawdzięcza… Hindusom. Przybyli oni do miasta w latach 30. XX wieku przywożąc kamień będący źródłem ogromnej energii. Czakram wawelski ma znajdować się na terenie nieistniejącego już kościoła św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij