Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
Q Hotel Plus Wrocław Bielany

7 rad, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać urlop

  1. Odkryj możliwości Q Hotel
  2. 7 rad, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać urlop
07 sty 2019

7 rad, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać urlop

Wolne dni wywołują uśmiech na twarzy każdego z nas. Już kilka dni przed urlopem czy świętami wstępuje w nas nowa energia – jesteśmy pewni, że niebawem odpoczniemy jak nigdy. Co zrobić, aby nie były to tylko płonne nadzieje? Poznaj nasze sposoby na regenerację, dzięki której wrócisz do pracy ze zdwojoną siłą.

1. Urlop zacznij już ostatniego dnia pracy

Urlop zazwyczaj planuje się na długo przed jego rozpoczęciem. Masz więc sporo czasu na to, aby dopilnować, że wywiążesz się ze wszystkich zobowiązań. Ostatni dzień pracy powinien być ostatnim dniem służbowych obowiązków. Tymi, których nie da się do tego czasu wypełnić, zajmiesz się po powrocie do pracy. Upewnij się również, że w razie nagłych sytuacji zaufana osoba przejmie stery i dobrze wypełni rolę Twojego zastępcy.

2. Pozwól sobie na lenistwo

Często już w pierwszy dzień urlopu pojawia się myśl, co zrobić z wolnym czasem. W pracy jesteśmy dobrze zorganizowani, doskonale znamy swój napięty harmonogram, a dni mijają, zanim zdążymy się obejrzeć. Spróbuj jednak docenić fakt, że najzwyczajniej w świecie nic nie musisz robić. Pozwól sobie na odrobinę lenistwa – wyjdź do parku i po prostu usiądź na ławce. Możesz też spędzić cały dzień w łóżku i zaserwować sobie maraton ulubionego serialu. Daj odpłynąć swoim myślom, a ciału zapewnij odprężenie. Efekty zauważysz już pierwszego dnia po powrocie do pracy

3. Nie jednak zapominaj o aktywności fizycznej

Choć lenistwo jest ważne, nie może ono zdominować całego urlopu. Jeden lub dwa dni nicnierobienia w zupełności wystarczą. Nie warto całkowicie wybijać się z codziennej rutyny – może to skutkować pourlopowym spadkiem efektywności. W zachowaniu równowagi pomoże aktywność fizyczna. Nie musi się ona wiązać z zadyszką i zakwasami, które zepsują urlop. Może być to zwyczajny spacer, wypad na basen czy przejażdżka rowerowa. To doskonały sposób na relaks i oderwanie się od myśli związanych z pracą. Oczywiście ten punkt powinny pominąć osoby, które ze sportem są na co dzień za pan brat.

4. Doceń poranki

Większość osób rozpoczyna pracę w godzinach porannych. Upływają one zazwyczaj pod znakiem pospiesznego przygotowywania się do wyjścia z domu i wykonywania obowiązków. W wolne dni warto obudzić się bez budzika, poleżeć odrobinę za długo w łóżku, zjeść własnoręcznie przygotowane śniadanie i niespiesznie wkraczać w kolejne godziny dnia. Urlop i święta to jedyna okazja, by celebrować poranki – nie zmarnuj jej.

5. Spędzaj czas z bliskimi, ale znajdź też chwilę dla siebie

Ośmiogodzinny dzień pracy zmusza nas do racjonalnego dysponowania swoim czasem, co wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Często niestety tracą na tym nasi bliscy i znajomi. Urlop to doskonały moment na nadrabianie towarzyskich zaległości. Wiele osób odpoczywa najlepiej jednak w samotności – i nie ma w tym niczego złego. Wolne dni stwarzają niepowtarzalną okazję do nacieszenia się ciszą i własnym towarzystwem. Powinien być to również czas refleksji i przeanalizowania swojej z satysfakcji pracy.

6. Zrób sobie technologiczny detoks

Początek urlopu powinien być jednoznaczny z wyłączeniem telefonu i komputera służbowego. Postaraj się ograniczać czas spędzany przed różnego rodzaju wyświetlaczami – spróbuj oddać się bardziej tradycyjnym rozrywkom. Przebywaj na łonie natury, pozwiedzaj zabytki w swoim mieście lub wybierz się na wycieczkę. Daj odpocząć swoim oczom i umysłowi. Przełącz się na offline.

7. Jeżeli trudno Ci się całkowicie oderwać od obowiązków – planuj

Mimo wielu złotych rad nie wszyscy potrafią w pełni rozkoszować się chwilami błogiego lenistwa. Chcą być produktywni nawet na urlopie, a często wiąże się to z wykonywaniem służbowych obowiązków. Jeśli należysz do tego grona, nie przejmuj się – wbrew pozorom można połączyć jedno z drugim. Jak? Przeznacz ten czas na planowanie. Skorzystaj z chwili spokoju i zapisz wszystkie nękające Cię myśli na kartce. Zastanów się, jakie zadania czekają na Ciebie po powrocie i zawczasu zaplanuj ich wykonanie. Pozwoli Ci to oczyścić umysł i wrócić do pracy bez najmniejszego stresu.

---

Wypoczynek jest niezwykle ważny dla zachowania cennej równowagi między życiem osobistym a zawodowym. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule – 6 zasad work life-balance, których nie powinieneś łamać.

Na przyjemny urlop (bądź udaną podróż służbową) zapraszamy do jednego z naszych hoteli!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij