Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

Skautem być

15 Jan 2020

Skautem być

Koordynacja, motywacja i wychowanie młodego pokolenia w duchu braterstwa i jedności – przeczytaj jak Marek Matczak, pracownik Q Hotel Plus Wrocław opowiada o swojej wyjątkowej pasji.

Śpiewanie przy gitarze, wieczorne ogniska, pieczenie kiełbasek na patyku, wędrówki z plecakiem po górach i lasach - z tym właśnie kojarzeni jesteśmy jako skauci. Ale chociaż obozy i biwaki muszą się kiedyś skończyć, a mundur często ląduje na wieszaku w szafie, to skautem jesteśmy przez cały czas - będąc w domu, w pracy czy na imprezie z przyjaciółmi. To styl życia wykraczający daleko poza mundur i odznaczenia.

Harcerstwo a skauting

Harcerstwo i skauting to nie to samo. W Polsce organizacji harcerskich i skautowych jest bardzo dużo. ZHR czy ZHP to najbardziej z nich znane, ale jest ich wiele, wiele więcej. Sam należę do skautowego stowarzyszenia ROYAL RANGERS POLSKA. I pomimo, że wiele nas łączy i dzieli to warto wiedzieć, że nasza wspólna historia zapoczątkowana została przez poczciwego brytyjskiego staruszka, gen. Roberta Baden Powell’a, który był założycielem skautingu. Jego imię wśród skautów i harcerzy znane jest jako Abraham dla chrześcijan czy Mieszko I dla Polaków.

gen. Robert Baden Powell (1857-1941)

Źródło: https://blogi.gazetapowiatowa.pl/harcerski-azymut/robert-baden-

Moja historia

Skautem jestem od zawsze. Co prawda moją przygodę rozpocząłem w wieku 12 lat, wraz z powstaniem drużyny spotykającej się przy wspólnocie kościelnej, do której należę, ale nie pamiętam jak to jest nie być skautem. Byłem uczestnikiem, byłem drużynowym (tj. wychowawcą grupy), a teraz jestem komendantem 150-osobowego szczepu, którym opiekuje się 30 wychowawców. Idea skautingu jaką wyznaję to wychowanie młodego pokolenia w duchu chrześcijaństwa, braterstwa i jedności. Uczymy samodzielności i podejmowania wyzwań oraz czuwamy nad ich rozwojem w każdej dziedzinie życia. A wszystko to opieramy o wiarę w jedynego Boga, który jest sensem i podstawą naszego życia.

Skauting od podszewki

Do moich głównych obowiązków należą: koordynacja pracy szczepu, motywacja i nadzór nad wychowawcami prowadzącymi zajęcia, kontakt z rodzicami skautów, reprezentacja szczepu podczas wydarzeń zewnętrznych, zdawanie raportów moim przełożonym, organizacja obozów, czy spotkań. Lista nudnie brzmiących obowiązków jest długa, jednak w praktyce jest to niesamowita przygoda i zabawa, która daje niezwykłą satysfakcję. Kocham to głównie z powodu ludzi, z którymi pracuję. Ludzi młodych duchem, bez względu na wiek, dla których nie istnieje określenie „tak się nie da” czy też „to nie wypada”.  Jakikolwiek szalony pomysł zrodzi się w ich głowie to znajdą sposób jak go zrealizować.

Największym wydarzeniem minionych lat był Eurocamp, czyli zjazd wszystkich skautów Royal Rangers z całej Europy, który odbywa się raz na cztery lata. W 2016 byliśmy gospodarzami tego wydarzenia, a sam obóz liczący ponad 7 000 skautów rozbiliśmy niedaleko Wrocławia.

Zdj.: EUROCAMP 2016 - ROYAL RANGERS

Uczymy się poprzez zabawę. Nauczając, szkoląc i bawiąc się z dziećmi i młodzieżą pozostajemy wiecznie młodzi. Bieganie nocą po lesie, budowanie konstrukcji z drewna, śmieszne zabawy z dziwnymi okrzykami, czy też bitwa na jajka to nasz chleb powszedni. Wszelkie zajęcia i warsztaty są ciekawe i wciągające. Dzieci szybko wyczuwają nudę i „ściemę”. Podstawowymi technikami skautowymi są umiejętność wiązania węzłów i wiązań oraz posługiwanie się narzędziami. Rozpoznajemy dziko rosnące rośliny i potrafimy zastosować je w kuchni i medycynie. Na prośbę przyjaciół z Q Hotel zamieszczam tu prosty przepis na mydło z kasztanów.

MYDŁO Z KASZTANÓW

  1. Pozbieraj ok. 15 kasztanów i obierz je ze skórki.
  2. Zetrzyj je za pomocą tarki.
  3. Dolej 1,5 szklanki wody, doprowadź do wrzenia i gotuj ok 2-3 minut, intensywnie mieszając.
  4. Otrzymaną masę przełóż do ścierki i wyciśnij.
  5. Z powstałej papki uformuj mydełko.
  6. Mydło susz w suchym i przewiewnym miejscu.

Źródło: https://ulicaekologiczna.pl/uroda/zrob-mydlo-z-kasztanow

Nieznani z imienia naukowcy twierdzą, że powstałe mydło posiada właściwości ujędrniające, poprawia kondycję skóry i uszczelnia naczynia krwionośne.

Budujemy piece z gliny i wyrabiamy w nich miód. Innym razem służą nam do obróbki metalu. Wyplatamy z wykliny, strugamy w drewnie, gotujemy leczo na ogniskach, pieczemy pizzę na kamieniach, śpimy w igloo i domkach na drzewach, pływamy na tratwach... lista czynności i zabaw jest ograniczona tylko naszą pomysłowością. Najważniejsze, że robimy to razem tworząc jedną wielką rodzinę.

Skauting i praca w Q Hotel 

Służba w Royal Rangers to moja pasja do skautingu, a praca w Q Hotel to pasja do hotelarstwa. Jedno i drugie ma swój czas i miejsce. Cieszę się, że specyfika pracy w hotelu pozwala mi nie rezygnować ze skautingu. Wszelkie doświadczenie, które nabywam w obu tych miejscach jest bezcenne i uniwersalne, co pozwala mi w pełni rozwijać moje talenty i zainteresowania.

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close