Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

Nowy rok, nowy Ty. 5 dietetycznych propozycji z naszego menu

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. Nowy rok, nowy Ty. 5 dietetycznych propozycji z naszego menu
18 Jan 2019

Nowy rok, nowy Ty. 5 dietetycznych propozycji z naszego menu

Grudzień to zawsze miesiąc podsumowań i planów. Styczeń to z kolei początek ich realizacji. Do najczęstszych postanowień noworocznych bez wątpienia należy zmiana sposobu odżywiania czy zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Nie oznacza to jednak, że mamy przestać rozpieszczać nasze kubki smakowe – wręcz przeciwnie! Poniżej zebraliśmy listę lekkich, ale wciąż przepysznych dań, które zjesz w naszych restauracjach.

1. Sałatka z serem kozim: Restauracja Grand Cru – Q Hotel Grand Cru Gdańsk


Propozycja od szefa kuchni gdańskiej restauracji, Tomasza Króla, to sałatka z pieczonym serem kozim. Oprócz mixu sałat i wspomnianego sera na talerzu znajdziemy marynowane żółte buraki oraz winegret malinowy.

Ser kozi to doskonała alternatywa dla innych rodzajów serów (zwłaszcza żółtego). 100 gram ma zaledwie około 130 kalorii, a jego smak jest wyśmienity! Jest on w całości produkowany z mleka koziego, dlatego bez obaw mogą go spożywać osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy.

2. Krem z karczochów: Restauracja Questa – Q Hotel Plus Wrocław

Jakub Bębas zachęca dbających o linię (i nie tylko) gości restauracji Questa do spróbowania kremu z karczochów z dodatkiem pieczonego jarmużu oraz oliwy truflowej.

Karczochy to warzywa o niezwykle ciekawym smaku i wielu cennych właściwościach zdrowotnych. Zawierają spore ilości błonnika, cechują się bardzo niską kalorycznością – 47 kalorii w 100 gramach, dlatego są polecane przez dietetyków jako warzywa wspomagające odchudzanie. Oprócz tego pomagają obniżyć cholesterol oraz łagodzą dolegliwości układu pokarmowego.

3. Kurczak kukurydziany: Restauracja SmaQ Food & Wine – Q Hotel Plus Katowice

W Katowicach znajdzie się coś dla fanów mięsa. Szef Kuchni Arkadiusz Gawron rekomenduje kurczaka kukurydzianego w towarzystwie kaszy pasternak, a także kolorowych warzyw: grillowanej kukurydzy, bobu, bakłażana i cukinii.

Kurczak kukurydziany wyróżnia się lekko żółtą barwą oraz delikatnie słodkim smakiem. Uzyskuje się to poprzez karmienie paszą wolną od GMO, na bazie kukurydzy i innych zbóż.

4. Sałatka z buraków: Restauracja SmaQ Brasserie – Q Hotel Kraków

Anna Dudek, szefowa krakowskiej restauracji SmaQ Brasserie, osobom na diecie poleca przepyszną, lekką sałatkę z buraczków z dodatkiem sera feta, pestek słonecznika i mixu sałat.

Buraki to doskonale znane nam wszystkim warzywa, jednak bardzo niedoceniane. Ich właściwości lecznicze można mnożyć: zapobiegają anemii, pomagają unormować poziom cholesterolu, obniżają ciśnienie krwi. Są bogate w różnorakie witaminy i minerały, a ich 100 gram to zaledwie 44 kalorie.

5. Pstrąg: Restauracja Qualita – Q Hotel Plus Kraków

Szef kuchni krakowskiej restauracji Qualita, Marcin Dudek, wszystkim szukającym kulinarnych wrażeń, a niekoniecznie dodatkowych centymetrów, poleca danie, w którym pierwsze skrzypce odgrywa filet z pstrąga ojcowskiego. Obok niego na talerzu znajdzie się kaszotto, seler, marchewka i por.

Pstrąg ojcowski to unikalny produkt regionalny, pochodzący z hodowli z tradycją sięgającą 1935 roku. Dzięki hodowaniu w czystej wodzie, minimum przez 2 lata, odznacza się wspaniałym smakiem oraz pięknym wyglądem.

Ślinka cieknie? Te wszystkie smakowite potrawy to zaledwie zalążek tego, co nasi szefowie kuchni tworzą na co dzień w restauracjach sieci Q Hotel. Serdecznie zachęcamy do przetestowania ich umiejętności na własnym podniebieniu. Życzymy smacznego!

Więcej informacji na temat restauracji znajdziesz w artykule – Poznaj nasze restauracje.

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close