Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

Najlepsze ze Śląska – relacja z kolacji

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. Najlepsze ze Śląska – relacja z kolacji
14 Mar 2019

Najlepsze ze Śląska – relacja z kolacji

Tradycyjne śląskie dania w nowoczesnym wydaniu, aromatyczne wino, wspaniali Goście i niekończące się rozmowy – tak w skrócie można opisać kolację, która 12 marca odbyła się w restauracji SmaQ Food & Wine.

Swoją obecnością ucztę uświetnili Blogerzy ze Śląska, Goście z całej Polski i przedstawiciele szlaku kulinarnego Śląskie Smaki. Zależało nam na tym, aby rozkochać ich w kuchni śląskiej i udowodnić, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością. Czy się udało? Nieskromnie możemy przyznać, że tak.

Przepis na udany wieczór? Śląska kuchnia i przednie towarzystwo!

Na tę wyjątkową kolację składało się 6 dań, nad przygotowaniem których czuwał szef kuchni Arkadiusz Gawron. Goście mieli okazję spróbować klasycznych potraw kuchni śląskiej, a każda z nich została wcześniej szczegółowo omówiona przez Kierownika restauracji. Do każdego z dań został także podany specjalnie wybrany alkohol, a do jednego z nich – piwo z regionalnego browaru.

Gości zachwycił nie tylko bogaty smak i oryginalna forma podania potraw, ale także wysoka jakość obsługi oraz nowoczesny design samej restauracji.

A w menu…

Kolacja rozpoczęła się od tradycyjnej śląskiej przystawki – hekeli podanych z chipsem z batata. Śledzie połączone z jajkiem, ogórkiem kiszonym, cebulą i musztardą zaostrzyły apetyt gości i przygotowały ich kubki smakowe na dalsze doznania.

Drugą przystawką był Himmelreich, zwany inaczej śląskim niebem – nie bez powodu. Apetyczna kompozycja składająca się z boczku i suszonych owoców wprawiła wszystkich w zachwyt i sprawiła, że naprawdę poczuli się jak w raju.

Później przyszła pora na tradycyjny żurek śląski podany w nieco mniej tradycyjnej formie, bo z jajkiem w koszulce. Takie połączenie zdobyło uznanie nawet wśród koneserów śląskiej sztuki kulinarnej.

W roli dania głównego nr 1 wystąpił pstrąg złotopotocki podany z kaszą gryczaną zawiniętą w kapustę. Wielu Gości wypowiadało się o tym daniu jako o najmocniejszym punkcie całej kolacji.

Na śląskiej uczcie nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnej rolady wołowej w towarzystwie klusek śląskich i czerwonej kapusty. Palce lizać, jak mówili wszyscy zadowoleni smakosze.

W końcu przyszła pora na deser – zaproponowany przez Szefa Kuchni cwibak sprawdził się w tej roli wyśmienicie (i smakowicie!). Keks został podany z lodami kasztanowymi i był doskonałym zwieńczeniem tej szczególnej kolacji.

Każdy wyszedł z pełnym żołądkiem i… rękoma

Na koniec wszyscy Goście otrzymali wyjątkowe prezenty, aby na dłużej mogli pozostać w królestwie śląskich smaków. Na podarunki składały się:

  • Upominek od Śląskich Smaków w postaci książki kucharskiej i regionalnych przewodników.
  • Paczka od Q Hotel, którą tworzyło: piwo Milkołak z regionalnego Browaru Recraft, buteleczka z zakwasem na żur oraz słoiczek z dżemem truskawkowo-agrestowo-rabarbarowym.

---

Cieszymy się, że kolacja zaowocowała wieloma publikacjami i promocją kuchni śląskiej, w której zasmakowali nawet Goście z drugiego końca Polski. Mamy nadzieję, że ich przygoda z tymi wyjątkowymi potrawami dopiero się zaczęła. Serdecznie zapraszamy wszystkich do restauracji SmaQ Food & Wine po jeszcze więcej kulinarnych wrażeń!  

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close