Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

5 najciekawszych nowoczesnych budynków w Krakowie

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. 5 najciekawszych nowoczesnych budynków w Krakowie
29 Nov 2017

5 najciekawszych nowoczesnych budynków w Krakowie

Kraków architekturą stoi! Świadczą o tym nie tylko Wawel, Sukiennice czy Kościół Mariacki, ale także nowoczesne projekty, które powstały w przeciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. O jakich budowlach mowa? Poznaj 5 najciekawszych nowoczesnych budynków Krakowa!

 

 

#1 Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

Cricoteka to gmach, który może budzić niepokój. Wielka, inspirowana twórczością Tadeusza Kantora bryła zawisła nad niedużym budynkiem XIX-wiecznej elektrowni, ilustrując tym samym kantorowską ideę ambalażu (fr. emballage – opakowywanie przedmiotów). Taka architektura prowokuje do odkrywania ukrytych za nią tajemnic i nie pozostawia obojętnym.

Kształt budynku Cricoteki został zainspirowany rysunkiem Tadeusza Kantora, który przedstawia człowieka niosącego na plecach stół. Oparta o betonowe trzony i pokryta trwale rdzewiejącą blachą kortenowską Cricoteka robi naprawdę powalające wrażenie. 

#2 Małopolski Ogród Sztuki

Małopolski Ogród Sztuki to przestrzeń, która zachwyca nie tylko mieszkańców Krakowa, ale przede wszystkim odwiedzających stolicę Małopolski turystów. Nic więc dziwnego, że w 2012 roku została okrzyknięta najlepszą budowlą miejską. 

Stojąc przed Małopolskim Ogrodem Sztuki, koniecznie spójrz w górę. Sąsiadami MOSu są zabytkowe kamienice, dlatego projektant wyrównał linie dachu „współczesnego domu kultury” z dachami otaczających go budynków. Twojej uwadze nie umknie także perforowana płaszczyzna zadaszenia, w której mieści się korona rosnącego w Ogrodzie drzewa.

#3 Browar Lubicz

Dzięki procesowi rewitalizacji możesz zobaczyć niezwykły budynek Browaru Lubicz w zupełnie nowej odsłonie. Projekt zakładał nie tylko odświeżenie fasady i wnętrza browarniczego kompleksu, ale także zmianę jego funkcji. Dziś Browar Lubicz jest zachwycającym zespołem zabudowy mieszkaniowo-usługowej i trudno uwierzyć w to, że jeszcze kilka lat temu straszył pustymi okiennicami i zmurszałymi ścianami. 

Browar Lubicz to świetny dowód na to, że nowoczesność może iść w parze z tradycją. Niegdyś galicyjski, eklektyczny zakład przemysłowy, dziś stał się bardzo ekskluzywnym osiedlem. To prawdopodobnie jedno z tych architektonicznych założeń, które najlepiej oddaje ducha współczesnego Krakowa.

#4 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Manggha to niezwykły budynek, który łączy w sobie japońską kulturę i polski krajobraz w jeden spójny nurt. Jeden z jego architektów, Arata Isozaki, współpracując z Andrzejem Wajdą wybrał dla przyszłego muzeum sztuki japońskiej wspaniałe miejsce – naprzeciw zamku na Wawelu, po drugiej stronie Wisły. Chcąc zintegrować japońską estetykę z naturalnym łukiem rzeki, zdecydował się na skonstruowanie dachu, który przywodzi na myśl wiślane fale.

Teren w pobliżu Wawelu okazał się doskonałym miejscem do spotkania dwóch, zdawać by się mogło zupełnie różnych kultur oraz przestrzenią dialogu pomiędzy japońskim i krakowskim architektem. Wynikiem ich współpracy jest oryginalny budynek, który potrafi zachwycić nawet po ponad 20 latach od powstania.


#5 Wyspiański 2000 - Pawilon Wystawienniczo-Informacyjny

Pawilon Wystawienniczo-Informacyjny „Wyspiański 2000” to budynek, który powstał z inicjatywy polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana, metaloplastyczna bryła na stałe wpisała się w krajobraz krakowskiego Starego Miasta.

Cechą charakterystyczną tego majestatycznego projektu są wielkie, 4-metrowe witraże, zrealizowane na podstawie pomysłów Stanisława Wyspiańskiego, które rysował na kartonach. W kolorowych szkiełkach z XX wieku ujrzymy między innymi św. Stanisława i Kazimierza Wielkiego. 

- - - - -

Kraków kojarzy się przede wszystkim z wiekowymi zabytkami, muzealnictwem i tradycyjną kulturą. Nie oznacza to jednak, że współcześnie nie dzieje się tam nic ciekawego! Krakowska architektura potrafi zachwycić – zarówno ta historyczna, jak i ta najnowsza. Wystarczy się rozejrzeć, a w czasie kolejnej wycieczki po grodzie Kraka na pewno znajdziesz nowoczesną architektoniczną bryłę, która sprawi, że Twoje serce zabije nieco szybciej.

- - - - -

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close