Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

5 mrocznych tajemnic Krakowa, które musisz znać

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. 5 mrocznych tajemnic Krakowa, które musisz znać
04 Oct 2017

5 mrocznych tajemnic Krakowa, które musisz znać

Mówią, że każde miasto ma swoje tajemnice, do których drogi zwykle nie znają żądni nowej interesującej wiedzy i ciekawostek turyści. Sekretnych miejsc ciężko będzie szukać na mapie, i aby je odkryć, trzeba samemu zacząć poszukiwania i zwiedzać miasto z większą uwagą. Niech ten krótki przewodnik będzie wskazówką, która pomoże odkryć co najmniej część krakowskich tajemnic podczas następnej wizyty.

1 # Bar w Ratuszu 

Niektóre tajemnice Krakowa znajdują się bliżej, niż komukolwiek może się wydawać. Już Stare Miasto, a konkretnie Ratusz Miejski kryją pierwszą z nich. Mało kto wie, że setki lat temu w murach ratusza znajdowała się karczma o nazwie Piwnica Świdnicka, zawdzięczająca nazwę jednemu ze sprowadzanych do niej śląskich piw ze Świdnicy. Miejsce to cieszyło się złą sławą, a grono jego stałych bywalców stanowili mieszkańcy Krakowa o najbardziej barwnym życiu, przez co karczma z czasem zyskała nawet niechlubną nazwę "piwnicy świńskiej". 


2 # Sala tortur

Piwnicy Świdnickiej mrocznego charakteru nadaje przeznaczenie jej sąsiednich pomieszczeń, w których zaaranżowano loch więzienny oraz... salę tortur. Wyposażenie tej krakowskiej tortorni, jak zwykło się ją później nazywać, przyprawia o gęsią skórkę. Niektóre narzędzia służące torturom można dziś oglądać w domu Jana Matejki, który wykupił je od miasta, a także w "Kaciejnorze" – podziemnym muzeum stworzonym przez prywatnego kolekcjonera. 


3 # Latarnie umarłych

Już sama nazwa wskazuje na to, że nie były to zwykłe miejskie lichtarze. Oprócz oświetlenia miały pełnić jeszcze inną, dodatkową funkcję. Latarnie umarłych były to małe budowle wyposażone w lampy, umieszczane zwykle w okolicach cmentarzy lub szpitali. Miały one informować przechodniów iż miejsce, w którym się znajdują nie jest przyjazne dla żywych, więc warto czym prędzej je opuścić. Dziś nadal można natrafić na niektóre takie latarnie, jednak stanowią one tylko miejską ozdobę i nie przyprawiają już o gęsią skórkę, jak jeszcze setki lat temu. 

 

4 # Bunkry, schrony i podziemne miasto

Mówi się, że na terenie jednej z najnowszych dzielnic Krakowa – Nowej Huty, w większości budynków znajdują się schrony. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wszystkie z nich miały być niegdyś ze sobą połączone, tworząc coś na kształt podziemnego miasta dla mieszkańców w razie zagrożenia. Dziś dla odwiedzających dostępne są trzy historyczne miejsca – Centrum Dowodzenia w budynku Kombinatu, schron w jednym z budynków oraz podziemna dawnego kina Światowid. Wszystkie z nich zachowane są w rewelacyjnym stanie, a będąc w okolicy koniecznie warto się wybrać i obejrzeć niektóre elementy niedokończonego podziemnego miasta na własne oczy. 

 

5 # Wille niczym z horroru – willa Mira i willa Oscara Schindlera

W niemal każdym mieście znajdują się takie domy, które z jednej strony wzbudzają strach, a z drugiej magnetyzują i sprawiają, że jako ciekawscy turyści chcemy zobaczyć, co znajduje się w środku. Kraków ma dwa przykłady takich nieruchomości – jest to Willa Mira przy Placu Lasoty i willa Oscara Schindlera. Architektura pierwszej z nich przywodzi na myśl albo średniowieczne warownie, albo... zamek wampirów rodem z horrorów. Druga popularność zawdzięcza związanej z nią historii niemieckiego przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej uratował grupę zatrudnionych u niego Żydów przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Oba budynki warte zobaczenia przynajmniej z zewnątrz, gdyż niestety nie są udostępnione dla turystów. 

- - - - -

Powyżej mamy przykłady na to, że Kraków, oprócz tego co można zobaczyć w wielu przewodnikach turystycznych, kryje w sobie wiele mrocznych ciekawostek. Wszystkich turystów będących wielbicielami alternatywnych atrakcji i niebanalnych historii, miasto na pewno nie zawiedzie. 

- - - - -

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close