Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

5 dań, których koniecznie musisz spróbować we Wrocławiu

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. 5 dań, których koniecznie musisz spróbować we Wrocławiu
18 Oct 2017

5 dań, których koniecznie musisz spróbować we Wrocławiu

Większość regionów w Polsce ma zwykle swoje lokalne danie, przekąskę lub deser, z którego są znane w całym kraju. W przypadku Dolnego Śląska nie jest o to tak łatwo. Wszystko za sprawą jego bogatej historii. Po zakończeniu II wojny światowej sprowadzono tu ludność z sąsiadujących terenów o odrębnej kulturze i tradycjach kulinarnych. Mimo to, istnieje kilka potraw, którym niektórzy przypisują miano typowych właśnie dla Dolnego Śląska, i to właśnie tych  przysmaków trzeba koniecznie spróbować podczas wizyty we Wrocławiu.

 

 

1 # Śląskie Niebo 

Śląskie Niebo to nic innego jak uwędzone, gotowane lub peklowane mięso wieprzowe, polane sosem przygotowanym z suszonych owoców – zwykle śliwek, jednak mogą to też być morele, jabłka lub gruszki. Mięso podawane jest z kluskami na parze lub z kluskami ziemniaczanymi. Tę potrawę zna, a przynajmniej powinien znać, każdy mieszkaniec Dolnego Śląska, co stawia ją na pierwszym miejscu niniejszej listy tradycyjnych dań.


2 # Kluski wrocławskie

Historyczne kluski w regionalnych kuchniach Polski przygotowywane były niemal zawsze z gotowanych ziemniaków. Tak samo jest z tymi pochodzącymi z Wrocławia. Na Dolnym Śląsku nadziewa się je jednak kostkami białego pieczywa, co nie jest znane nigdzie indziej. Zamiłowanie do dania z klusek widać nawet w architekturze miasta i dawnych legendach. Jedna z nich mówi o zegarze kluskowym, który pomagał wrocławskim gospodyniom w przygotowaniu na czas idealnego obiadu. Do dziś na Ostrowie Tumskim znajduje się również tzw. Brama Kluskowa.

3 # Żurek śląski

Podobno ta znana na całą Polskę potrawa pochodzi właśnie z Dolnego Śląska, i to nawet z okolic Wrocławia. Chyba każdy zna jej smak i wie, jakie są podstawowe składniki żurku. Ten wrocławski przygotowywany jest na bazie zakwasu żytniego, urozmaicony o białą kiełbasę i różne wędzonki, przyprawiony grzybami, czosnkiem, śmietaną i majerankiem. Zwykle podaje się go z jajkiem ugotowanym na twardo. Żurek najlepiej smakuje i jednocześnie efektownie wygląda w wydrążonym bochenku chleba.


4 # Bigos wrocławski

Bigos to danie bez wątpienia znane i lubiane w całej Polsce. Bigos wrocławski przygotowywany jest na bazie niemal tego samego przepisu, jednak charakterystyczna kompozycja składników powoduje, że między tymi dwoma – teoretycznie takimi samymi potrawami – występuje znaczna różnica w smaku. We Wrocławiu bigos robi się z czerwonej kapusty z kawałkami mięsa wieprzowego: polędwicy, boczku i kiełbasy. Aby nadać potrawie nieco charakteru, przyprawia się ją rodzynkami, jabłkami i czerwonym winem. Takie połączenie gwarantuje charakterystyczny i wyjątkowy smak, różny od powszechnie znanego dania na bazie kapusty i mięsa.


5 # Ciasto drożdżowe z kruszonką cynamonową

Oprócz sytych dań wrocławianie mają również wiekowy deser, przygotowywany na bazie ciasta drożdżowego. Przepis na same ciasto jest niemal identyczny, co ten znany w innych regionach Polski. Kruszonkę wzbogaca tu jednak jeden dodatkowy składnik. Jest nim cynamon, który wyróżnia dolnośląski deser na tle innych znanych placków drożdżowych i dodaje niezwykłego smaku i aromatu. 

Dolny Śląsk to pod kątem kulinarnym dość szczególny region. Charakteryzują go wpływy nie tylko polskie, niemieckie, czeskie, ale i kuchni kresowej. Dzięki tej różnorodności dania uznawane tu za tradycyjne, bez wątpienia będą miały niebanalny i niepowtarzalny smak. 

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close