Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice
27 Nov 2019

Rozgrzej się szybko i zdrowo! 6 ziół, które natychmiast podniosą temperaturę

Kiedy trzęsiesz się z zimna, potrzebujesz szybkiego sposobu by się ogrzać. W tym mogą pomóc Ci zioła - część z nich dodasz do herbaty, część do kawy, część do gorącej zupy czy deseru. Niezależnie od tego co wybierzesz, gwarantujemy natychmiastowe rozgrzanie!

Imbir

Nie tylko Cię rozgrzeje, ale też zapobiegnie przeziębieniom. W dodatku możesz go dodać praktycznie do wszystkiego, a nawet wąchać w przypadku mdłości. Pomaga na wszystko!

Rozmaryn

Mało kto wie, że rozmaryn porządnie rozgrzewa. Do tego podnosi ciśnienie, łagodzi bóle głowy i dodaje energii. Idealny w nalewkach i naparach, a dodany do kąpieli pomaga ujędrnić skórę.

Kardamon

Czegoż to kardamon nie robi! Rozgrzewa, poprawia trawienie, łagodzi mdłości, walczy z bakteriami i zapobiega grzybicom. Wspaniale sprawdzi się nie tylko w słodkościach, ale też kurczaku curry, zupie pomidorowej czy nalewce.

Cayenne

Pieprz kajeński ma szansę wyprzeć w Twojej kuchni czarny pieprz. Tak samo pikantny posiada o wiele bardziej zróżnicowany smak, rozgrzewa, przyspiesza przemianę materii, oczyszcza z toksyn, obniża poziom cholesterolu, pomaga przy infekcjach, a nawet działa lekko przeciwbólowo. Dodaj do wszystkiego, do czego dodałabyś zwykłego pieprzu.

Kurkuma

Pełna przeciwzapalnych antyoksydantów kurkuma poza rozgrzaniem pomoże Ci w zwalczaniu bakterii i przyspieszy gojenie ran. Idealna do potraw z ryżu, makaronu, warzyw, sosów i zup.

Kolendra

Wg badań to, czy lubimy kolendrę, czy jej nie znosimy zależy od genów, a konkretnie od znajdującego się na 11. chromosomie genu OR6A2, przez który część z nas wyczuwa w kolendrze smak mydła. W/w gen odpowiada bowiem za rozpoznawanie niektórych aldehydów i silnie reaguje na smak kolendry. Jeśli lubisz kolendrę to masz szczęście! To zioło delikatnie podnosi ciśnienie krwi, poprawia nastrój, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i do tego uważa się je za afrodyzjak. Wspaniale komponuje się z wołowiną i jagnięciną, sałatkami, zupami, np. grochową lub fasolową, ale doskonałym smakiem zaskoczy również w szarlotce.

Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close