Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

Słodki pączek bez cukru? Porada dietetyczki

  1. Discover the possibilities of Q Hotel
  2. Słodki pączek bez cukru? Porada dietetyczki
18 Feb 2020

Słodki pączek bez cukru? Porada dietetyczki

Tłusty czwartek to z pewnością dla wielu wyczekiwany dzień, ponieważ można wtedy bez wyrzutów sumienia objadać się pączkami i faworkami. Jeśli jednak szczególnie dbacie o linię lub zmagacie się z cukrzycą, to specjalnie dla Was zapytaliśmy naszej dietetyczki Eweliny Fabisiak: „Czy istnieje sposób, aby słodki smak nie musiał pochodzić tylko od białego cukru?”

Czy cukru można uniknąć również w pączkach? Okazuje się, że tak! Czym zatem zastąpić cukier w wypiekach?
 
Polecamy 2 opcje:
 
ERYTROL - uznany przez WHO jako najbezpieczniejszy z substytutów białego cukru, ma bardzo niski indeks glikemiczny przez co nie powoduje gwałtownych skoków cukru, a co więcej nie spowoduje problemów z układem pokarmowym, co zdarza się przy innych zamiennikach np. przy ksylitolu. Nie zmienia smaku wypieków, do których zostanie dodany. 
 
INULINA - faworytka naszej dietetyczki, zwykle produkowana jest z cykorii. Oprócz bycia zamiennikiem białego cukru jest prebiotykiem, co oznacza, że wspiera dobre bakterie jelitowe. Podobnie jak erytrol ma niski indeks glikemiczny, a w dodatku dzięki swoim właściwościom wiążącym wodę naturalnie zagęszcza, więc jest idealną opcją do deserów i wypieków.
 
Na pewno nie polecamy miodu do wypieków, gdyż wysoka temperatura spowoduje uszkodzenie jego wszelkich właściwości prozdrowotnych - pozostanie tylko wysokokalorycznym słodzikiem.
 
 
Oczywiście, przy stosowaniu wszelkich zamienników cukru obowiązuje ważna zasada - umiar! Mimo ich korzystniejszych właściwości i często naturalnego pochodzenia kontra ich braku w cukrze białym, musimy pamiętać, że i one uzależniają i mogą dawać skutki uboczne.
 
Na pewno domowe pączki bez tradycyjnego cukru będą zdrowszą alternatywą. Gdyby tak jeszcze zamiast w głębokim tłuszczu upiec je w piekarniku... :)
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with us!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close