Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

Zjedz obiad 5,5 metra pod wodą

  1. Entdecken Sie die Möglichkeiten von Q Hotel
  2. Zjedz obiad 5,5 metra pod wodą
10 Juli 2019

Zjedz obiad 5,5 metra pod wodą

Przypomina peryskop i w przyszłości ma się stać sztuczną rafą dla małż. Under, pierwsza w Europie podwodna restauracja, to dzieło firmy architektonicznej Snøhetta, która zaprojektowała m.in. budynek Opery w Oslo. Konstrukcja budynku wytrzymuje ciśnienie i nawet najbardziej ekstremalne wstrząsy, a akrylowe okna o grubości prawie metra dają wgląd w głębiny morza.

Under specjalizuje się w daniach z ryb i owoców morza, a misją Szefa Kuchni, Nicolai Ellitsgaarda, jest zachęcanie gości do wyjścia z ich strefy komfortu.

Menu restauracyjne, tzw. Immersion Menu, to wyjątkowe doświadczenie, za które zapłacimy 2,250 NOK, czyli około 1,000 zł.

W Under trudno jest dostać stolik. Pierwszym wolnym terminem jest 27 listopada, ale obserwując możliwości rezerwacyjne, ta data może już nie być aktualna :). Szczególnie, że w Under można nie tylko delektować się jedzeniem, ale też wyjątkową odsłoną minimalizmu - dopasowaną do wymagających szczegółów konstrukcji.

Zdjęcia pochodzą ze strony restauracji: https://under.no

Newsletter

Melden Sie sich für unseren Newsletter an, um auf dem Laufenden zu sein!

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen