Q Hotel Plus Wrocław
Q Hotel Kraków
Q Hotel Plus Kraków
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel Plus Katowice

6 miejsc, które sprawią, że pokochasz krakowską Nową Hutę

  1. Entdecken Sie die Möglichkeiten von Q Hotel
  2. 6 miejsc, które sprawią, że pokochasz krakowską Nową Hutę
17 Aug. 2018

6 miejsc, które sprawią, że pokochasz krakowską Nową Hutę

Przez mieszkańców Krakowa Nowa Huta często nazywana jest najniebezpieczniejsza dzielnicą miasta, a wiele osób uważa, że nie ma tu nic oprócz odrapanych, szarych blokowisk. Czy rzeczywiście Nowa Huta jest taka straszna i nie ma w niej nic do robienia? Dementujemy te plotki i mamy dla Ciebie listę 7 miejsc, które sprawią, że zakochasz się w tej dzielnicy.

#1 Plac Centralny

To Serce Nowej Huty i jednocześnie najlepsze miejsce aby rozpocząć zwiedzanie tej unikatowej dzielnicy Krakowa. Stojąc pośrodku Placu Centralnego możesz zauważyć, że to miasto jest znakomicie zorganizowane. Układ Placu został dokładnie przemyślany i służy mieszkańcom po dzień dzisiejszy. Jeśli chcesz poczuć klimat dawnej Huty, koniecznie zajrzyj do znajdujących się przy Placu Centralnym lokali, m.in. do sklepu Cepelia i księgarni Skarbnica. W czasie przeniesiesz się też dzięki restauracji Stylowa przy alei Róż, która jest jednym z najstarszych wciąż pracujących lokali gastronomicznych w Hucie. Choć dzisiaj być może trudno w to uwierzyć, kiedyś była najbardziej reprezentacyjnym lokalem w dzielnicy.

#2 Aleja Róż

Aleja Róż to miejsce poświęcone Włodzimierzowi Leninowi. To tutaj, w latach 70. XX wieku, stanął siedmiotonowy pomnik komunistycznego przywódcy. Pomnik stał się przedmiotem wielu drwin i ataków, a w 1979 roku podłożono nawet pod niego ładunek wybuchowy, który miał zburzyć symbol „braterskiej przyjaźni polsko-radzieckiej”, jednak tylko delikatnie go uszkodził. Ostatecznie usunięto pomnik 10 grudnia 1989 roku. Dziś postument można podziwiać w miasteczku osobliwości pod Sztokholmem, a Aleja Róż stała się przyjemnym deptakiem, idealnym na niedzielny spacer.

#3 Zalew Nowohucki

To ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Nowej Huty. To tutaj przychodzą oni odpocząć, pospacerować, pobiegać, pojeździć rowerem, czy pograć w piłkę. Tereny zalewu nowohuckiego i otaczający go park, zostały oddane do użytku w latach 50., a na początku XXI wieku odremontowano. Zajmują obszar aż ok. 17 ha i zaprzeczają mylnym stwierdzeniom, że Huta to szara i betonowa dzielnica. A to jeszcze nie koniec zieleni w tym miejscu.

#4 Kopiec Wandy

To najstarszy kopiec w Krakowie z ok. VII – VIII wieku. Powstał prawdopodobnie ok. VIII w. n.e. i ma stanowić mogiłę legendarnej Wandy, córki księcia Kraka. Na szczycie kopca znajduje się marmurowy pomnik orła w koronie projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”. Wejdź na kopiec i zobacz piękną, zieloną panoramę Nowej Huty.

#5 Muzeum PRL-u

W socrealistycznej architekturze budynku dawnego Kina Światowid mieści się  Muzeum PRL-u. Znajdziesz tu ciekawe wystawy, liczne akcje, wydarzenia i prezentacje, które nie tylko zmienią Twoje postrzeganie Nowej Huty, ale też poszerzę wiedzę jeśli chodzi o PRL i komunistyczny Kraków. To naprawdę wyjątkowe i unikatowe miejscem w tej dzielnicy.

#6 Arka Pana

Kościół nazywany jest Arką Pana ze względu na swój specyficzny kształt, a w środku znajduje się 8-metrowy krucyfiks, dzieło Bronisława Chromego. W 1977 roku kościół konsekrował kardynał Karol Wojtyła. To prawdziwy symbol Nowej Huty, nie tylko ze względu na swój charakterystyczny wygląd, ale też jego rolę w walce o wiarę i wolność. Tutaj w latach 80-tych odbywały się wielkie manifestacje i walki z milicją obywatelską i ZOMO. Koniecznie wejdź do kościoła i pozuj jego niezwykłą atmosferę.

To z pewnością nie wszystkie rzeczy, które musisz zobaczyć w Nowej Hucie, ale gwarantujemy Ci, że dzięki nim poczujesz unikatowy klimat dzielnicy i całkowicie się w niej zakochasz. Cieszymy się, że ta największa krakowska dzielnica coraz częściej wychodzi z cienia i pokazuje jak wiele ma do zaoferowania.

Newsletter

Melden Sie sich für unseren Newsletter an, um auf dem Laufenden zu sein!

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen